Cinyus Facts

Zeki, çevik, korkusuz ve ahlaksız: Bal porsuğu

Bal porsuğu dünyanın en enteresan canlılarından biri. Kesinlikle çok cesur, güçlü, çevik ve tam bir ahlaksız. Yabancının badass diye tabir ettiği bu sempatik canavar zehirli yılanları alt edip onları mideye indirebiliyor, aslanlara kafa tutuyor, gözünü karartıp katil arıların yuvasına dalabiliyor. Ayrıca süper bir zekaya sahip olan balporsuğu için yaşadığı yerlerde yenmeyecek şey yok. İşte size sevimli şekli, tezcanlı hareketleri ve enteresan nidaları ile kalpleri fetheden bal porsuğu hakkında inanılmaz bilgiler:

bal-porsugu– Bal porsuğu adını balı çok sevmesinden almıştır. Bal uğruna katil arıların yuvalarına dalar. Derisi o kadar kalındır ki yüzlerce arının sokmasına aldırış etmeden balı mideye indirir. Şurada bazı av atraksiyonları izlenebilir:

– Derisi çok kalındır ve sert sık tüylerle kaplıdır. Bu onu saldırganlardan ve avladığı hayvanlardan korur. Derler ki bal porsuğuna ok bile işlemez.

– Afrika, Ortadoğu ve Hindistan taraflarında yağmur ormanı, bozkır ya da çöllerde yaşayabilir. Deniz seviyesinden 4500 metreye kadar olan kesimlerde hayatta kalabilir.

– Yılandan, akrepten, çıyandan korkmaz. Zehirlere karşı inanılmaz bir bağışıklık geliştirmiştir. Öyle ki kobralarla dövüşebilir. Yılan onu soksa bile ölmez. En fazla bayılır. Ayıldıktan sonra yılanı afiyetle yer.

bal-porsugu3– Aslanlarla 6’ya bir kalsa bile pes etmez, hatta onları püskürtmeyi başarır.

– Tıknaz ama çok güçlü bir yapısı vardır. Güçlü pençelere sahip kısa bacakları ile avlarını yakalar, kendini savunur, toprağı kazar.

– Dişleri öyle keskin, çenesi öyle güçlüdür ki kabuklarını parçalayıp kaplumbağaları bile yiyebilir.

bal-porsugu1

– Kalın derisi, güçlü pençe ve çenesinin yanı sıra düşmanlarından korunmak için bir silahı daha vardır. Bal porsuğu çok zor durumda kalırsa poposundaki bir keseden çok kötü kokan bir sıvı püskürtür. Bu sıvı özellikle aslan kaplan gibi kendisine musallat olan büyük kedilere karşı etkili olur.

Balporsuğu her şeye saldırıp, alt edebildiği her şeyi yiyebilir. Bal, arı larvaları, yemişler, kökler, akrep, yılan, yumurta, kaplumbağa ve küçük memeliler ve kemirgenler favori atıştırmalıklarıdır.

– Gececil ya da gündüzcül değildir. 24 saat aktiftir, av peşindedir.

– Yılda bir kez çiftleşip bir-iki yavru doğururlar.

bal-porsugu2– Bal porsukları 24 yıl kadar yaşayabilir.

– Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en korkusuz hayvanı bal porsuğudur.

– Çok zeki hayvandır, avlarını yakalamak için alet kullanma eğilimi bile vardır.

– Tek doğal yırtıcısı insandır. Bazen aslanlara ve diğer büyük kedilere yenildikleri de olur.

Ne kadar zeki oldukları şu videoda görülebilir:

Önceki yazı

Banksy hayranı sokak sanatçısı JPS'nin sıradışı eserleri

Sonraki yazı

Dünyanın en görkemli alışveriş merkezleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir