Bilim ve Doğa

Yunuslar nasıl kafayı bulur?

Yunuslar çok çok enteresan canlılar. Hem süper zekiler, hem de kelimenin doğru anlamıyla fırlamalar. Denizlerde kikikirikikiri diye dolaşıp gülen suratlarıyla her türlü hinliği yapıyorlar. Yunusların gerçekten hayret verici yanları var. Çok sosyal hayvanlar olan yunuslar meraklı ve eğlenceye düşkün yaratıklar. Kendi aralarında oyunlar oynayıp çok fena geyik çevirebiliyorlar. Arada canları sıkılıyor olmalı ki eğlenmenin farklı yollarını da bulmuşlar.
sarhos-yunusMesela kendileri keşfettikleri bir maddeyle kafayı bulabiliyorlar. Bu madde aslında kirpi balığı zehiri. Hemen aşağıda fotoğrafı olan sevimli, tuhaf yaratık kirpi balığı.
kirpi-baligiAslında kirpi balığı son derece güçlü bir zehire sahip. Bedenlerinde ve dikenlerinde son derece güçlü bir nörotoksin var. Doğrudan beyni ve sinir sistemini hedef alan bir zehir bu. Zehire maruz kalan canlı felç olup ölüyor. Ancak yunuslar bunu eğlence amaçlı kullanmanın bir yolunu bulmuş. Zehir düşük dozlarda öldürmüyor ama birtakım narkotik etkiye neden oluyor. Kirpi balığından bir fırt alan yunuslar gevşiyor, tuhaf hareketler yapmaya başlıyor, gözler kısılıyor ve tam bir müptezel gibi ortalıkta komik komik dolaşmaya başlıyor.

Aşağıda kirpi balığı ile kafan bulan yunusların videosu var:

Önceki yazı

Florian de Looij'den hipnotize edici geometrik GIF'ler

Sonraki yazı

Üsküdar'da Kutlu Doğum Haftası çılgınlığı

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir