BlogSanat ve Eğlence

Yerinizden kalkmadan gezebileceğiniz 9 harika müze

Sanat, insanlık tarihi boyunca bizi etkileyen ve normların dışında düşünmemizi sağlayan, sürekli kendisini yenileyen ve aşan harika bir şey. Dünyanın her yerinde birbirinden farklı sayısız müze var, ama maalesef bu müzeleri ziyaret etmek birçok sebepten mümkün olamıyor. Teknolojinin gelişmesiyle sanat artık her zamankinden daha farklı ve en önemlisi daha ulaşılabilir hale geldi. Google’ın birkaç yıl önce tanıttığı Google Art Project sayesinde oturduğumuz yerden dünyanın en önemli müzelerini gezebiliyoruz. Bu müzelerden en beğendiklerimizi aşağıda sıraladık. Her gün birini gezersiniz artık.

The Musem of Modern Art (MOMA) – New York 

yıldızlı gece

Yıldızlı Gece – Vincent Van Gogh

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden New York Modern Sanat Müzesi, sadece modern ve çağdaş sanat eserlerinden fazlasını içinde barındırıyor. Müzede Van Gogh‘un “Yıldızlı Gece”si ve Gustav Klimt’in “Umut II”si gibi sanat tarihinin çok önemli eserleri bulunuyor.

The National Gallery – Londra 

kayalıklardaki meryem

Kayalıklardaki Bakire – Leonardo da Vinci

Londra’da bulunan Ulusal Galeri’nin koleksiyonu, sanat tarihine meraklı birini tüm gün boyunca oyalayacak büyüklükte. 13’üncü ve 20’inci yüzyıllar arasından önemli eserlerin sergilendiği müzenin en popüler parçaları arasında Leonardo Da Vinci’nin “Kayalıklardaki Bakire” eseri, Sandro Botticelli’nin “Venüs ve Mars”ı bulunuyor.

The Old National Gallery – Berlin 

edouard manet- in the conservatory

In the Conservatory – Edouard Manet

Berlin’deki Eski Ulusal Galeri’de 19’uncu yüzyılın Klasisizm, Romantizm, İzlenimcilik ve Erken dönem modernizm akımlarından önemli eserleri bulabilirsiniz.

Versay Sarayı 

abukir savaşı antoine jean gros

Abukir Savaşı – Antoine-Jean Gros

Fransa’nın kraliyet ailesinin yüzyıllarca içinde yaşadıkları Versay Sarayı, bir saray olmanın yanısıra içinde harika sanat eserlerinin bulunduğu bir müze. Sarayda Paolo Veronese, Jean-Baptiste Jouvenet ve Jacques-Louis David gibi sanatçıların ünlü eserleri bulunuyor.

Tretyakov Devlet Galerisi 

şeftaliler ve kız valentin serov

Kız ve Şeftaliler – Valentin Serov

Eğer Rus resim sanatına ilginiz varsa, bulabileceğiniz en kapsamlı resim koleksiyonu Tretyakov Devlet Galerisi’nde.

Hindistan Modern Sanat Galerisi 

macar çingene kızı - amrita sher gil

Macar Çingene Kızı – Amrita Sher-Gil

Görsel sanatları Rönesans Avrupası ve sonrası değilse, Hindistanlı sanatçıların eserleri bambaşka bir kültürle tanımanızı sağlayacak. Hindistan Modern Sanat Galerisi, sadece Hindistanlı sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmıyor. Galerideki eserler gelende Frida Kahlo ve Amrita Sher-Gil’inkilerle karşılaştırılıyor.

Uffizi Gallery – Floransa 

venüsün doğuşu

Venüs’ün Doğuşu – Sandro Botticelli

İtalya’nın en popüler müzelerinden biri olan Uffizi Gallery, Sandro Botticelli’nin efsanevi başyapıtı “Venüs’ün Doğuşu”na ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında Leonardo da Vinci ve Rosso Fiorentino gibi sanatçılarının eserlerinin bulunduğu müzeyi de hiç yerinizde kalkmadan gezebilirsiniz.

Reina Sofia Müzesi – Madrid 

picasso guernica

Guernica – Picasso

Madrid’in en popüler müzelerinden birisi olan Reina Sofia Museum, aynı zamanda büyük bir kütüphane. Avangart sanatçı Juan Gris’nin yenilikçi eserlerini bulabileceğiniz müzede Pablo Picasso’nun “Guernica” eserini de görebilirsiniz.

Van Gogh Müzesi – Amsterdam 

gaugin picasso

Van Gogh “Ayçiçeği”ni yapıyor – Paul Gaugin

Hollanda post-empresyonizm akımının çoğu eserine ev sahipliği yapan Van Gogh Müzesi, Van Gogh’un eserlerinin yanında Pablo Picasso ve Paul Gauguin’in de bazı eserlerini içinde bulunduruyor.

Önceki yazı

Frida’nın sihirli gardırobu açıldı

Sonraki yazı

Vincent Van Gogh'un resimleri canlanırsa 

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir