Sanat ve Eğlence

Yeni kuşaklar ve bilmeyenler için hızlandırılmış Star Wars kursu

Daha önce Star Wars izlememişseniz muhtemelen ya Harry Potter ile ya da Yüzüklerin Efendisi ile büyümüşsünüz, bu yüzden de Star Wars dikkatinizi çekmediği için bu süperlikten mahrum kalmışsınız demektir.

Neyse ki uzun bir aradan sonra Star Wars’un yeni filmi geldi. Aradaki uzun yıllarda çocukluğunu ve ilk gençliğini Star Wars’a sarmadan geçirenler de artık hikayeyle tanışma ve kaynaşma fırsatı bulabilecek. Bulacak ama seriye 7. film, yani Star Wars: The Force Awakens ile başlayacak olanların öncesinde bilmesi gereken çok ciddi bir tarih olacak.
star-wars

Bu yazıda Star Wars’a yeni başlayacak olanlar için önceden çekilmiş 6 filmde neler olup bittiğini kısaca özetleyeceğiz. Kim iyi kim kötü? İyiler ne istiyor, kötüler ne istiyor? Kim kimin tarafında? Kim kimin nesi, kimin fesi gibi birçok sorunun yanıtını hızlıca sıralamaya çalışacağız. Bir nevi hızlandırılmış Star Wars kursu gibi olacak. Başlıyor.

– Star Wars günümüzden yıllar yıllar önce çok çok uzak bir galakside geçiyor. Olaylar galaksiyle sınırlı ve galaksideki birtakım yıldız sistemlerinin gezegenlerinde ve uydularında geçiyor.

Star Wars’da onlarca hatta belki yüzlerce değişik gezegenden şekil şekil, başka başka, acayip acayip akıllı yaşam formu var.

– Yıldız sistemleri ve gezegenler bir galaktik cumhuriyet ile bir araya gelmiş ve cumhuriyet düzeni ile yönetiliyor.

– Her gezegenin galaktik senatoda temsilcileri var. Ticari, askeri ve diğer politik konular bu senatoda görüşülüp oylanıyor ve karara bağlanıyor.

– Serinin en önemli karakterlerinden bazılarının dahil olduğu grup Jedi’lar (jeday ya da ceday). Herkes Jedi olamıyor. Jedi olmak için özel birtakım yeteneklerinizin olması gerekiyor. Jedi’lık aslında bir tür dinsel kült olarak da nitelenebilir. Jedi’lık itikadına göre evrende Force ya da Güç olarak adlandırılan bir olay var. Jedi’lar Güç’le etkileşime girebiliyor. Güç’ü kullanabildikleri için bazı özel güçlere sahip oluyorlar.

– Jedi olabilmek için Güç’ü kullanabilmek gerekiyor. İşte Jedilar da Güç’ü kullanabilen çocuklardan seçiliyor. Sonra bu çocuklar Jedi akademisinde eğitim görüyor, usta jedi’lara çıraklık yapıyorlar. Jedilar galaktik cumhuriyetin koruyucusu olarak görev yapıyorlar. Savaş zamanı da cumhuriyet birliklerine komuta ediyorlar.

– Serinin diğer bir önemli grubu da Sith’ler. Sith’ler de Jedi’lar ile benzer güç ve özelliklere sahip. Ama Sith’ler Güç’ün karanlık tarafı ile ilgileniyorlar. Dolayısıyla kötüler ve daha karanlık işler peşindeler. Sithler hakkında detaylı bilgi yok. Bildiğimiz en önemli Sith Darth Sidious. Serideki diğer Sith’ler Darth Sidious’un öğrencileri. Kont Dooku, Darth Vader, Darth Maul vs. hep Darth Sidious’a bağlı hareket ediyor.

– Sithler ve Jedi’lar arasında ezeli bir rekabet ve düşmanlık var. Mücadeleleri Real Madrid – Barcelona çekişmesinden bile kat kat daha güçlü.

Jedi’lar ve Sith’ler silah olarak ışın kılıcı kullanıyor. Ateşli silah kullanmıyorlar. Neden kılıç bilmiyoruz ama kılıçla tek başına tabur tabur droidi kesen Jedilar var, bunu biliyoruz. Bu arada Sith’ler daima kırmızı ışın kılıcı kullanıyor. Jedi’lar ise beyaz, yeşil, mavi, mor gibi renkleri tercih ediyor.

anakin-obi-van-kapışması

– Gelelim savaşların nedenine. Sithler cumhuriyeti ve jedi’ları yok etmek için senatoyu içeriden manipüle ediyor. Bu arada isyancı Jedi Ustası Count Dooku, gezegenleri yozlaştığını düşündüğü cumhuriyetten ayrılmaya çağırıyor ve birçok gezegen cumhuriyetten ayrılıyor. Bu aslında Dooku’nun başını çektiği bir ayrılık hareketi. Bu arada Dooku ve beraberindeki güçler kurdukları droid ordularıyla gezegenlere saldırıyorlar ve cumhuriyet üyesi gezegenleri cumhuriyetten çıkmaya zorluyorlar. Cumhuriyetten ayrılanlara Ayrılıkçılar adı veriliyor.

– Jedilar ve cumhuriyet ise başlarda Sith’lerin cumhuriyete zarar vermesini önlemeye çalışıyorlar. Cumhuriyet Ayrılıkçılar ile savaşmak için klon orduları kuruyor. Klonlar, artık popüler kültürün de önemli bir parçası olan beyaz kıyafetli, beyaz miğferli adamlar. Bunlar stormtrooper olarak da biliniyor.

– Küçük bir bilgi: Stormtrooper birlikleri başta cumhuriyet için yetiştiriliyor ancak cumhuriyet yıkılınca imparatorluğun emrine giriyorlar.
darth-vader-kim

– Star Wars alemlerinde robotlar da çok önemli. Robotlara genel olarak robot değil droid deniyor. R2D2 ve C3PO gibi
seri için çok önemli hatta nerdeyse başrollerde olan robotlar var. R2D2 mesela, bir astrodroid. Neredeyse yaramadığı iş yok. Uçak uçurur, bilgisayarlara girer, kurnaz ve şirindir.

– Sonunda Sithler bir şekilde Cumhuriyeti ele geçiriyor ve Jedi’ların hemen hepsini öldürüp Jedi’lık müessesesini yok ediyor. Sadece Yoda ve Obi Wan Kenobi gibi birkaç Jedi ustası bundan kurtulabiliyor ve uzak gezegenlerde gizleniyor. Sonunda cumhuriyet yok oluyor ve yerini imparatorluğa bırakıyor. Darth Sidious da impator oluyor.

– Bundan sonra ise isyancılar ortaya çıkıyor. Bunlar iyi adamlar ve kadınlar. İsyancılar arasında hayatta kalan birkaç jedi, eski bir jedi’ın oğlu ve kızı, bir kaçakçı ve imparatorluğa teslim olmak istemeyen gezegenler veya bu gezegenlerdeki halklar yer alıyor. İsyancılar küçük kuvvetlerle imparatorlukla mücadele etmeye çalışıyor. Elbette imparatorluk da isyancıları ve onları destekleyen gezegenleri yok etmeye çalışıyor. Çeşitli çatışmalardan sonra imparatorluğu ciddi ölçüde zayıflatmayı da başarıyorlar.

Star Wars’un 6 filmden oluşan kısmında yaşananlar özetle böyle. Sonrasını serinin bundan sonra çekilen ve çekilecek olan filmlerinde göreceğiz.

Önceki yazı

Outlet mağazalar sandığınız kadar kârlı değil!

Sonraki yazı

Damacana kelimesinin kökeni nedir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir