Bilim ve Doğa

Yalan hakkında sizi dehşete düşürebilecek süper ilginç bilgiler

Temel olarak hepimiz yalana karşıyız ama ister kabul etsin, ister etmesin herkes bir şekilde yalan söylüyor. Bu yalanların rengi elbette kişiden kişiye değişiyor.

Yani kimi sevdiklerini kırmamak adına “o elbise sana süper oldu”, “Burcucum çok güzel çıkmışsın” türü beyaz yalanlar söylerken kimi kişisel hırsları uğruna başka bir insana ya da koca bir topluma zarar verebilecek kirli ve iğrenç yalanlar söyleyebiliyor. Sosyal bilimlerle uğraşan birçok biliminsanı yıllardır yalan üzerinde araştırmalar yapıyor ve bu araştırmalardan çok enteresan sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Aşağıda yalan hakkında bazı çok ilginç bilimsel gerçekler var.

Her gün ortalama 10-200 arası yalana maruz kalıyoruz.

İki yabancı insan birbirleriyle tanışmalarından sonraki ilk 10 dakikalık konuşmalarında ortalama 3 kez yalan söylüyor.

Yabancılara iş arkadaşlarımızdan daha çok yalan söylüyoruz.

Dışa dönük insanlar, içe dönük insanlardan daha çok yalan atıyor.

Erkekler, kendileri hakkında başkaları hakkında söylediklerinden daha çok yalan söylüyor.

Kadınlar, yine anaçlıklarını konuşturup başka insanları korumak adına yalan söylemeye daha fazla başvuruyor.

Ortalama bir evli çiftseniz eşinizle 10 konuşmanızdan birinde yalan söylüyorsunuz.

Hayvanların da yalana başvurduğunu ya da yalana benzer davranışlar sergilediğini ortaya koyan birçok gözlem ve araştırma var. Üstelik hayvan ne kadar akıllı olursa ve beynin neokorteks denen dölümü ne kadar büyük olursa, yalan söylemenin daha da olası hale geldiği biliniyor. Örneğin Koko adlı işaret dili öğretilen bir goril bir keresinde yaşadığı yerdeki binanın duvarından lavaboyu söküp bunu bir yavru kedinin yaptığını söylemişti.

İşte çocuklar ve yalanla ilgili çocuksu masumluğa biraz tezat birkaç bilgi: Bebeklerin ağlama numarası yaptığı biliniyor. Bir yaşındaki çocuklar saklanmayı öğrenir. İki yaşındaki çocuklar yalan söylemek bir yana blöf yapabilir. Beş yaşındaki bir çocuk düpedüz yalan söyleyebilir. Karşısındakini överek onu oyuna getirebilir.

Eğer yeterince dikkat ederseniz size söylenen yalanların yüzde 54 kadarını tespit edebilirsiniz. Doğru bir eğitm alırsanız yalan yakalama konusundaki başarınız yüzde 90’a kadar çıkabilir.

Önceki yazı

Orgazm hakkında gerçekten çok ilginç bazı bilgiler

Sonraki yazı

Beyin ile ilgili bildiklerinizi çöpe attıracak yeni ve ilginç bilgiler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir