Sanat ve Eğlence

Wes Anderson kimdir?

Wes Anderson sinemaya getirdiği yepyeni soluk ve sinematografiyle çok özel bir yönetmen.

Son filmi Büyük Budapeşte Oteli ile de çıtayı giderek yükselttiğini gördük. Sizler için filmografisi ve hayatına şöyle bir bakalım dedik.

Kendisi 1969 yılında Houston, Texas’ta doğmuş. Başta Royal Tenenbaums olmak üzere pek çok filmine ilham olan annesi emlakçı ve arkeologmuş, babası ise halkla ilişkiler ve reklam şirketi sahibi. İki kardeşi Mel ve Eric’le büyüyor, 8 yaşındayken de anne ve babası boşanıyor. Bu boşanmadan kötü etkilenen, okulda davranışları değişen Wes, neyse ki enerjisini sanatsal aktivitelere veriyor da biz de şu an onun filmlerini izleyebiliyoruz. İlk film girişimlerine Super 8mm bir kamera ve kardeşleri dahil oluyor. Aktiviteleri St. John’s Okulu’nda da devam ediyor ve 1980’lerin sonunda mezun oluyor.

Wes Anderson üniversitede
wesanderson_p58

İlk dönüm noktası Teksas Üniversitesi’nde Owen Wilson ile tanışması. Wilson o günden beri hemen hemen her Anderson filminde oyuncu ya da yazar olarak yer almış.
Oda arkadaşı olan ikili ilk film Bottle Rocket için masa başına geçiyor ve
senaryoyu birlikte yazıyorlar. O zaman bütçenin de kısıtlı olduğunu unutmayalım.

Wes Anderson ve Owen Wilson
the-wes-anderson-collection-242804

Film uzun metraj düşünülse de maddi şartlar yüzünden kısa filme dönüşüyor. Kısa film Kit Carson adlı bir yapımcıyı çok etkiliyor ve derken açılsın kapılar. Maddi imkanlar gelişince film uzun haline kavuşuyor. Bu filmle Anderson MTV Film ödüllerinde en iyi yeni yönetmen ödülünü kapıyor.

br2

Anderson ve Owen Wilson ikilisinin 2. filmi Rushmore. Jason Schwartzman gerçek
hayatta St. John’s’ta okuyan Wes’i oynamış diyebiliriz. Bill Murray ise buradaki
rolüyle New York ve Los Angeles film eleştirmenleri tarafından en iyi yardımcı
oyuncu seçiliyor.

Rushmore
588.poster

Zurnanın zırt dediği ana geldik. Owen Wilson tarafından yazılan The Royal Tenenbaums eleştirmenlerden akademi ve büyük bir seyirci kitlesine kadar herkesin dikkatini çeken ilk film. Oscar adaylığında Gene Hackman, Anjelica Houston, Gwyneth Paltrow, Danny Glover, Bill Murray, Ben Stiller gibi ünlü oyuncuların da katkısı büyük.

The Royal Tenenbaums
RT1

Filmlerinde çok da değişmeyen bir oyuncu kitlesi ile çalışan Anderson, The Life Aquatic With Steve Zissou ile Bill Murray ve ekürisi ile kaplere yeniden taht kuruyor. Denizbilimci ve yabani yaşam belgeselcisi Steve Zissou’nun sinema tarihinin en orijinal karakterlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

The Life Aquatic With Steve Zissou
WTK4FLcrj0

Bir Wes Anderson hayranı olan Martin Scorsese, Anderson’a yeni filmini Hindistan’da yapmasına yönelik bir öneri getirince Anderson, Roman Coppola ve Jason Schwartzman trene atlayıp Hindistan’a gidiyorlar ve 2007’de vizyona giren The Darjeeling Limited de ortaya çıkmış oluyor. Filmde Owen Wilson ve Adrien Brody de var.

The Darjeeling Limited
28darjeeling-600

Anderson, Roald Dahl tarafından yazılan ve en sevdiği öykülerden biri olan Fantastic Mr. Fox ile çocukluğuna da selam çakıyor. Murray, Owen Wilson, Schwartzman, George Clooney ve Meryl Streep ile dolu bu stop motion animasyon filmi 2009’da vizyona giriyor.

Fantastic Mr. Fox
fmf2

Ve Oscar gelir.

2012’de vizyona giren Moonrise Kingdom akademiden en iyi senaryo, 2014’te vizyona giren The Grand Budapest Hotel de 4 Oscar ödülünün yanı sıra Golden Globe en iyi film ödülünü alıyor. Bu iki filmle Anderson – artık Oscar da Oscar olmaktan çıktı desek de – akademinin radar alanına da girmiş oluyor.

Moonrise Kingdom
91o9OrQUMmL._SL1500_

the_grand_budapest_hotel_movie_wallpaper_19_zxzvs_1680x1050

Give Beautifully, Cousin Ben Troop Screening with Jason Schwartzman, Hotel Chevalier gibi kısa filmlerinin yanı sıra onlarca reklam yönetmenliğine imza attığını da unutmayalım.
Aşağıdaki Prada reklamı misal.

Önceki yazı

Fantastik Game of Thrones Mekanları

Sonraki yazı

Windows telefonda ekran resmi nasıl alınır?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir