Sanat ve Eğlence

Van Gogh’un odasında kalmaya ne dersiniz?

Chicago Sanat Enstitüsü Van Gogh’un Arles, Fransa’daki evindeki odasının gerçek bir replikasını hazırladı. Van Gogh’un 1888’de resmini yaptığı o meşhur oda tüm detaylarıyla resmin aynısı. Odanın her bir köşesini elde resmin bir kopyasıyla gezmek çok keyifli çünkü her noktada özenle yerleştirilmiş orijinal eşyalar var. Daha şahanesi ise odayı Airbnb’den geceliği sadece 10 dolara kiralamak mümkün.

oda

v2

Chicago Sanat Enstitüsü’nün odayı hazırlamasının nedeni ise yakında gerçekleşecek “Van Gogh Bedrooms” adlı sergiye hazırlık. Sergide ressamın eserlerinden mektuplarına kadar her şey sergilenecek.

Bu odanın resmi Van Gogh için de büyük anlam taşıyordu. Odanın üç ayrı versiyonda resmini yaptı. İlkini meşhur Arles’teki Sarı Ev’e taşındıktan sonra yaptı ancak resim sudan zarar görünce ikincisini 1889’da tedavi gördüğü Saint-Rémy’de çizdi. Küçük versiyonunu ise kız kardeşi ve annesi için yapıp onlara hediye etti. Bu üç resim de birbirinden farklı.

orj

Birinci resim Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde, ikincisi Chicago Sanat Enstitüsü’nde, üçüncüsü ise Paris’teki Musée d’Orsay’da sergileniyor.
v4

v3

Şu yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

Frida kahlo kimdir?

Leonardo Da Vinci hakkında ilginç bilgiler

Önceki yazı

29 farklı ünlü, Justin Bieber'ın "Sorry"sinin sözlerini okumak için bir araya geldi

Sonraki yazı

Lady Gaga'dan efsanevi David Bowie anması

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir