Bilim ve Doğa

Tuvalet suyu içilir mi?

İçilir…

Kim derdi ki bir gün kanalizasyona giden suyu geri dönüştürüp lıkır lıkır içebileceğimizi. Vay halimize mi demek lazım aferin bize mi karar veremedik.

Toilet-to-tap adlı projenin amacı kanalizasyona giden -sifonlardan dahil- tüm suyu filtrelerden geçirerek geri dönüştürmek ve tertemiz bir içme suyu haline getirmek. Hali hazırda uygulamaya geçilmiş bir proje.

geridonusum

Western  Australia Üniversitesi’nden Çevre Mühendisi Anas Ghadouani kulağa korkunç gelse de kanalizasyon suyunun geri dönüşüm sonrası şişe sudan hiçbir farkının olmadığını, temiz ve lezzetli bir su elde ettiklerini belirtmiş.

Muhtemelen birisi bize çektiğimiz sifondan geriye kalan o şişe suyu ikram etse bilmeden lıkır lıkır içeriz. Ama bunu bilerek içmek çok ama çok zor. Kendimizi suyun temizliğine inandırmak noktasında başarılı olamayabiliriz.

Temiz su kaynaklarının hızla azalması, Afrika başta olmak üzere dünyanın pek çok noktasında susuzluk sorunu olmasına dikkat çeken Anas Ghadouani, şimdi içmesek bile eninde sonunda geri dönüştürülmüş suyun tadına bakmak zorunda kalacağımızı belirtiyor.

Uzmanların bir diğer değindiği nokta da kanalizasyon suyunun risksiz, sermaye istemeyen kolay bir kaynak olduğu. Buna göre geri dönüştürülmüş su kullanımı su tüketimini yüzde 60 oranında azaltabilir. Ayrıca kanalizasyon suyunun sadece sifondan ibaret olmadığını da belirtelim. Araba yıkama suyundan, elmayı yıkadığınız suya kadar tüm sular oraya gidiyor ve çok ciddi bir su kaynağı oluşuyor.

Dünyadaki kurak yerler arasında ilk sıralarda yer alan Avustralya bu şekilde ihtiyacını karşılamaya başlamış bile.

Kanalizasyon suyu nasıl temizleniyor?

  • Öncelikle sudaki tüm katı maddeler filtreden geçiriliyor.
  • Ters ozmoz denen bir diğer süreçle de su en küçük partiküllerden dahi arındırılıyor.
  • Ekstra bir önlem olarak su ultraviyole ışınlara tabi tutularak en küçük patojenik mikroplar bile yok ediliyor.

Tüm bu işlemlerden sonra araştırmalara göre su nehirlerden ya da diğer temiz kaynaklardan elde edilen sudan bile daha saf ve temiz hale geliyor.

su

“Iyyyyy!” faktörü

Pennsylvania Üniversitesi’nden Psikolog Paul Rozin “ıyyy” faktörünü hatırlatıyor. 2000 Amerikalı üzerinde yapılan çalışmaya göre deneklerin yüzde 49’u suyu denemeyi kabul etmiş, yüzde 13’ü asla demiş, kalanlar ise çok şüpheli. Çoğunluk ise bile bile kanalizasyon suyu içmenin çok zor olduğu üzerinde hemfikir.

Kabul etmesi zor olsa da bilimsel bir sürecin söz konusu olduğu ve susuzluğa çare olduğu düşünülürse geri dönüşüm su iyi bir fikir, hakkını vermek gerekiyor. İnsanlık olarak dünyaya zarar vermeye devam ettiğimiz sürece bilim, türümüzün devamı için her şeyi geri dönüştürmeye devam edecek. Söz hakkımız yok.

İlgili yazılarımızı da okumayı unutmayın.

Kaka ve tuvalet hakkında acaip bilgiler

Umumi tuvaletlerde en temiz tuvaleti bulma rehberi

Bok götüren eşyalarımız

Önceki yazı

Kadın orgazmı sırları

Sonraki yazı

Adventure Time’ın yeni bölümünü yapmak tam 1 yıl sürdü

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir