Bilim ve DoğaCinyus Facts

Tarihin en büyük yalanları

Tarih aslında bildiğimizden çok farklı işliyor ve birçok tarihi şeyi aslında yanlış biliyoruz. En doğru sandığımız tarihi olaylar bile uydurmaca olabiliyor. Bu uydurmaca tarihi bilgileri bazen birileri bilerek çarpıtmış olduğu için yanlış biliyoruz, bazılarını ise öyle bilmek daha kolay olduğu için işte tarihe bakışınızı değiştirebilecek, dev tarihi yalanlar:

Truva Atı
truva atiGelmiş geçmiş en büyük tarihi yalanlardan biri Truva Atı olabilir. Hikayeyi herkes bilir. Yunanlar Truva’yı kuşatır ancak uzun bir süre şehri ele geçiremez. Sonunda Truvalılara tahtatan bir at hediye ederler. Son derece büyük olan bu atı Truvalılar kabul eder. Gece inince atın içindeki adamlar gizlice şehre sızar, kapıları açar ve Truva düşer. Yalan. Bununla ilgili anlatılar dışında hiçbir kanıt yok. Ayrıca kuşatma altındaki hiçbir şehrin yöneticisi bu tür bir kabul edip şehrini ahmakça düşmana teslim etmez. Birçok biliminsanı Truva Atı olayının bir alegori olduğundan ve gerçekte yaşanmadığından son derece emin.

Piltdown Adamı
piltdown-adami-yalaniBir grup bilimadamının Evrim Teorisi’ne kanıt geliştirmek için hile hurdaya girişmesi bilim tarihinin en büyük skandallarından birine neden olmuştu. Bir bilimadamı birkaç yüzyıllık bir kafatası ile bir maymunun çene kemiğini birleştirip “şok şok şok işte yeni bir tür bulduk” diye ortaya çıktı. Elbette yalan bir süre sonra ortaya çıktı. Evrim karşıtları kaybolmayan sakız misali 100 yıldır bu olayı anlatır durur. Kanıt bulamadılar, uydurdular, bunlar yalancı, bunlar hain vs. vs.

Titanik batmaz
titanik-batisiBiliyorsunuz kendisi battı. Dönemine göre çok büyük bir yalanmış bu da.

Parayı Lidyalılar buldu
lidya-ilk-para-parayi-kim-bulduHayır, bu da maalesef yalan. Lidyalılar ilk parayı bastı evet ama ondan 3500-4000 yıl önce Sümerler gümüşü para olarak kullanmaya başlamıştı.

Piramitleri köleler inşa etti
piramitler-hakkinda-bilgiBu da yalan aslında. Piramitlerin inşaatında çalışan işçilerin bunun karşılığında maaş aldıkları, hatta maaşlarını bira olarak aldıkları arkeolojik bulgularla kanıtlandı.

Otomobili Henry Ford icat etti
Henry_Ford_arabasiNasıl ki cep telefonunu Apple icad etmediyse otomobili de Henry Ford icat etmedi. İçten yanmalı motor ve otomobil daha önce de vardı. Ford ise kolay üretilebilen bir otomobil tasarladı ve bunun üretilebileceği devrimsel bir üretim sistemi geliştirdi.

Almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık
almanya-yenilince-bizde-yenilmis-sayildikSavaş bir çiftler turnuvası olmadığı için bir ülkenin yenilmesi diğerini bağlamaz. Savaş sonrası herkes kendi anlaşmasını yapar. Müttefiklik de bir yere kadardır.

Pasta yesinler
ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler“Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” çoğumuz için Marie Antoinette’in bildiğimiz tek cümlesi olabilir. Ancak bu cümle ona ait değil. Yani fakirlerle ilgili pek çok saçma şey söylemiş olabilir ama bunu söylememiş. Yani kayıtlarda böyle bir sözü yok. Bu sadece ona atfedilmiş.

Roma’yı yakan adam masalı
neron-neden-romayi-yaktiYıllar yılı Roma’yı yakanın Neron olduğunu, hatta sonra yüksek bir yere çıkıp yangını izlediğini öğrendik ama bu da doğru değil. Zira bu meşhur yangın çıktığında Neron Roma da bile değildi. Yangının muhalifleri tarafından çıkarıldığı ve Neron’a mal edildiği sanılıyor.

Irak’taki kitle imha silahları
george-bush-irak“Irak’taki kitle imha silahları tüm dünya ve ABD halkı için eşi görülmemiş bir tehdittir” demişti G. W. Bush. Evet Saddam’ın kimyasal silahları vardı ve bunları kullanıyordu. Ancak Irak işgal edilince bunların tüm dünya ve ABD için tehdit olmadığı ve söylenenin 1 milyondan fazla Iraklı’nın ölümüne yol açacak olan ABD işgali için zemin hazırlama amaçlı olduğu ortaya çıktı.

Newton’un kafasına elma düşmesi
isaac-newtonIsaac Newton pek çok bilim otoritesine göre gelmiş geçmiş en büyük bilimadamıdır. Çünkü tek bir ömürde evrensel kütle çekimi yasaları, optik yasaları, hareket yasaları tanımlamak gibi dev işler yaptı. Dahası fizik ve matematik alanında birçok yeniliğe imza attı. Newton, çalışkan ve disiplinli bir dehaydı. Kafasına bir elma düşmesi sonucu yerçekimini (aslında kütle çekiminin nasıl işlediğini) keşfetmesi gibi bir olay yok. Adam zaten hayatını buna adamıştı. Elma meselesi çocukların konuya ilgisini çekmek için uydurulmuş bir hikaye sadece.

İlginç tarihi bilgiler için şu yazıyı da tavsiye ederiz:
Tarihe bakışınızı değiştirecek süper bilgiler

Önceki yazı

Troll olmak için bilinmesi gerekenler

Sonraki yazı

İmkansız üçgen nasıl çizilir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir