Bilim ve DoğaCinyus Facts

Tapirler hakkında bilmeniz gereken 10 çok önemli bilgi

Uzun burunları, domuz ve karıncayiyen arası görünümleri başka bir gezegenden gelmiş gibi görünüyorlar. Adları bize komik geldiği için bazen birileri ile dalga geçmek istediğimizde ona tapir diye seslenebiliyoruz. Ama bu acayip hayvanı ne kadar tanıyoruz ki? Kaçımız tapir gördük? Kaçımız, özellikle Türkiye’de, bu hayvan ne yer ne içer, nerede yaşar, tarihleri nasıl, ilişkilerinde nasıllar vs. biliyoruz. Bu konuda ciddi bilgi açığımız var. Biz de bunu biraz olsun kapatmak için tapirler hakkında işe yarar bilgiler derledik. İşte ortamlarda tabirleri yakından tanıdığınızı gösgterip hava atmanızı sağlayacak süper bilgiler.

tapir-hakkında bilgi (1)

Tapirler aslında kelimenin tam anlamıyla yaşan fosiller. Yaşayan ilk memeliler arasında sayılabilirler. Tapirler Eosen dönemden (yaklaşık 55 milyon yıl önce memelilerin ortaya çıktığı dönem) bu yana dünya üzerindeler ve hemen hemen hiç değişmediler.

Tapirler, atlar ve gergedanlarla akrabadır.

Günümüzde yaşayan ya da hayatta kalmış 4 tapir türü var. Bunlar Ant Dağları’nda yaşayan dağ tapirleri, Orta Amerika tapirleri, Asya Tapirleri, ve Güney Amerika tapirler. Tapirler ormanlık alanlarda yaşamayı tercih ediyor.

Tapirlerin hamileliği 1 yıldan uzun sürer. Bir tapirin doğması için 13-14 ay anne karnında kalması gerekir. Bir kerede sadece tek bir yavru dünyaya getirirler. Üreme hızları bu kadar düşük olduğu için nesilleri de tehlike altında.

Tapirler Güney Amerika’nın en büyük kara memeleridir. Ağırlıkları 300 kiloya ulaşabilir. Genelde meyve ot yerler. Saldırgan değillerdir ama yanında yavrusu olan bir anne saldırgan olabilir.

Tapirler çok geniş bölgelere sahip hayvanlardır. Ormanları boydan boya kat ederler. Bu sırada yedikleri meyve ve diğer bitkilerin tohumlarını yayarak ormanın sağlam kalmasını sağlarlar. Tapirler çok fazla meyve ve tohum yedikleri için onlara ayaklı tohum çuvalları da diyebiliyormuşuz.

Tapirler büyük, uzun ve esnek burunlara sahiptir. Bu devasa kısa hortumlar çok güçlü bir koku alma duyusu anlamına gelir. Bu burunla çevredeki yenebilecek meyvelerin yerini kolayca tespit edebilirler. Ayrıca burunlarını kullanarak dalları ve otları kavrayabilirler.
tapir-nedirBebek tapirler çok şirin hayvanlardır. Doğduklarında üzerlerinde beyaz noktalar ve şeritler vardır. Ama bunlar zamanla yok olur.

Önceki yazı

Çiçekler hızlandırılmış çekimde nasıl açar?

Sonraki yazı

Kedi nasıl sevilir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir