Ev ve Bahçe

Su tasarrufu nasıl yapılır?

Gereksiz su tüketimi hem bütçeye zarar veriyor hem de zaten geleceği çok parlak görünmeyen dünyanın içilebilir su kaynaklarının daha hızlı tükenmesine neden oluyor. Evinizde, ofisinizde ya da işyerinizde su tasarrufu yapmak için alabileceğiniz bazı önlemler var. Bütçenizi ve su kaynaklarını korumak istiyorsanız işte size su tasarrufu yöntemleri ve su tasarrufu için öneriler:

batarya-musluk-baslik-108417_5_4

1. Bozuk ve su kaçıran muslukları mutlaka onarın. Damla damla da olsa su sızdıran bir musluk her gün onlarca litre suyun boşa akmasına neden olur. Sızdırma miktarı fazlaysa boşa akan suyun miktarı yüzlerce litreyi bulabilir.

2. Tuvaletinizdeki sifonu kontrol edin. sifonlar kolay ve sık arızalanır. Farkına varamadığınız bir sızıntı olabilir. Sızıntı olup olmadığını anlamak için rezervuara mürekkep, gıda boyası ya da renkli dezenfektan koyun. Su renklendiğinde sızıntı varsa daha kolay görebilirsiniz. Sızıntı varsa hemen tamir edin.

3. Su tesisatınızda göremediğiniz sızıntılar olabilir. Özellikle müstakil evlerde sızıntıların fark edilmesi daha zordur. Bunu kontrol edin ve sızıntı varsa onarın.

4. Musluklarınızda su tasarrufu yapmanızı kolaylaştıran aparatlar kullanın. Piyasada birçok türde su tasarruf cihazı var. Duş başlığınızı düşük akımlı bir duş başlığı ile değiştirin.

5. Banyo sürenize bir limit koyun. Mesela 8 dakikadan fazla duşta kalmayın. Duşta kaldığınız her dakika 5-10 litre aktığını unutmayın.

6. 1 ya da 1,5 litrelik plastik şişelere su doldurun ve bunu tuvaletinizdeki rezervuara yerleştirin. Böylece sifona her bastığınızda 1-1,5 litre su tasarrufu sağlarsınız. Rezervuarınızı daha düşük hacimli bir rezervuarla değiştirmek de ciddi tasarruf sağlar.

7. Su ısınana kadar musluktan akan soğuk suyun israf olmasına izin vermeyin. Su ısınana kadar akan soğuk suyu boş şişelere, kettle’a ya da çaydanlığa doldurun.

8. Dişinizi fırçalarken musluğu kapatın. Bunu yaparsanız her diş fırçalamada 6 litre su tasarrufu sağlarsınız.

9. Tıraş olurken jiletinizi musluğun altına tutarak değil su dolu bir kaba sokup çıkararak temizleyin. (Tasarruf miktarı: 5 litre)

10. Su tasarrufu yapmak için bulaşık ve çamaşır makinelerini tamamen dolmadan çalıştırmayın. (Tasarruf miktarı )

11. Bulaşıkları elde yıkamak yerine makinede yıkamaya çalışın. Elde yıkıyorsanız da durulama için bulaşığı suyun altına tutmak yerine duru su dolu bir kaba sokup çıkarmayı deneyin.

12. Sebzeleri yıkarken sürekli su akıtmayın. Sebzeleri önce sirkeli suya yatırın. Sonra çıkarıp durulayın ve kullanın.

13. Bahçenizi sulamak için sabah erken ya da akşam saatleri tercih edin.

Bunların hepsini yapamayabilirsiniz elbette ama bir kısmını bile yapmanız sudan tasarruf etmek için faydalı olur.

Önceki yazı

İnsanlar neden öpüşür?

Sonraki yazı

En iyi savaş filmleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir