Bilim ve DoğaCinyus Facts

Su kaynarken neden ses çıkarır?

Herkes ısıtıcıda ya da ocakta bir kapta su ısıtırken suyun çığlık atarmış gibi sesler çıkardığını duymuştur. Su kaynamaya başlarken ses çıkarmaya başlar ve su tamamen kaynamaya ya da fokurdamaya başladığında bu ses yok olur.

Peki bu ses nereden gelir?

kaynayan-suyun-ses-cikarmasi

Aslında sorunun basit bir yanıtı var. Isıtıcı ya da ocağa koyulan kaptaki suyun önce alt kısımları ısınmaya başlar. Çünkü ısınan yüzey kabın alt tarafıdır. Isıtıcınan yüzeyine temas eden suyun ısısı aniden arttığı için ısınan katmanda ani bir basınç azalması yaşanır. Basınç azalınca da ortaya küçük buhar kabarcıkları çıkar. Bu duruma genel olarak kavitasyon adı verilir.

Bu kabarcıklar sudan hafif olduğu için kabın yüzeyine çıkmaya çalışır. Bu sırada kabın tabanına uzak olan su katmanları ise henüz soğuktur ve basınç bu noktada daha yüksektir. Kabarcıklar tabandan yükselerek bu soğuk tabakalara ulaştığında birden büzülmeye zorlanır. Kabarcıkların büzülmesi de belli frekanslarda titreşimler yaratır ki biz bunları ses olarak duyarız. Aslında bu sırada kaba dokunulursa oluşan titreşimler hissedilebilir de. Kabın boyutlarına ve şekline göre kaynama başlangıcında çıkan sesin şiddeti de farklı olur.

Peki su fokurdamaya başladığında neden ses çıkmaz. Bunun da yanıtı basit. Kaptaki bütün suyun ısısı eşitlendiğinde basınç da eşitleneceği için kavitasyon oluşmaz. kaptaki tüm su eşit sıcaklıkta olduğundan su içinde oluşan kabarcıklar büzülmeden yüzeye çıkar ve havaya karışır.

Durum böyle.

Önceki yazı

Amme hizmeti: atar, gider, laf sokma cümleleri

Sonraki yazı

Efsane isimlerin sıradışı portreleri: Inkonic Faces

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir