Cinyus Facts

Starbucks hakkında bilmek isteyeceğiniz 10 gerçek

Dünyanın en büyük kahve zinciri olan Starbucks, bundan yaklaşık 45 yıl önce kuruldu. Tek bir dükkanken dev bir şirkete ve zincire dönüştü. Artık herkes Starbucks’ı biliyor. Peki Starbucks hakkında bilmediğiniz ayrıntılar? İşte onlardan bazıları:
starbucks-hakkında1- Starbucks çilekli frappaçinolarında renklendirici olarak koşnil kullanıyor. Koşnil ya da cochineal aslında bir tür minik böcek. Hep kolada olduğunu duyduğumuz bu böcekten elde edilen madde çilekli frappaçinoya kırmızı rengini veriyor. Bu arada koşnilin katkı maddesi kodu E120. Etiketinde E120 olan her gıda maddesi aslında bir miktar böcek içeriyor. Bu maddenin herhangi bir zararı yok. Zaten yapılan araştırmalara göre farkında olmadan yılda 400 gram ila 1 kilogram arası böcek yiyoruz.

Güncelleme: 2016’da Starbucks’ın yaptığı açıklamaya göre artık içeceklerinde renklendirici olarak böcek kullanılmıyor.
starbucks-bocek2- Eğer bir bahçeniz varsa Starbucks’tan gübre temin edebilirsiniz. Nasıl mı? Starbucks’a gidip kahve telvesi istediğinizi söyleyin. Seve seve vereceklerdir. Kahve telvesini bahçenizin toprağına karıştırırsanız toprağınız daha verimli olur.
starbucks-hakkinda-bilgi3- Starbucks 1987 yılından bu yana her gün dünyanın bir yerlerinde 2 kafe açıyor. Bu yüzden dünyanın en büyük kahve zinciri.
starbucks4- Starbucks logosundaki kuyruklu kadın figürü aslında Yunan mitolojisinden geliyor. Logodaki kadın aslında bir siren. Sirenler denizcileri şarkılarıyla büyüleyip ölümlerine neden oluyor. Sirenlerin şarkılarını duyan denizciler sirenlere gitmekten başka bir şey düşünemiyor. Belki de Starbucks, kahvelerini sirenlerin şarkılarıyla özdeşleştiriyordur.
starbucks-logosu-anlami5- Starbucks’ın çalışanlarının sigorta ve sosyal güvenlik primleri için ödediği para, kahve çekirdeklerine ödediği paranın toplamından daha fazla. Starbucks çeşitli ülkelerde her yıl yüz milyonlarca dolar sigorta ve sosyal güvenlik primi ödüyor.
starbucks-16- Herhangi bir Starbucks dükkanında 87.000 bin farklı kahve siparişi verebilirsiniz. Menüsüne sürekli yeni kahveler eklediği için bu kombinasyonların sayısı daha da artabilir bile.
Starbucks-kahve7- Starbucks’ta içtiğiniz grande boy kahve yaklaşık 320 miligram kafein içeriyor. Bu bir kutu enerji içeceğinin içerdiği kafeinden 4 kat daha fazla. Uyanmaya ihtiyacınız varsa koşun, bir bardak için.
starbucks-kafein8- Starbucks müşterilerinin yüzde 20’si ayda en az 16 kez Starbucks’a uğrayıp bir şeyler içiyor. Çoğu Starbucks müşterisi ise ayda en az 6 kez bir Starbucks’a uğruyor.
starbaks9- İlk Starbucks 1971 yılında 2 öğretmen ve 1 yazar tarafından ABD’nin Seattle şehrindeki Pike Place Market’te açıldı. Şimdi dünya genelinde binlerce şubesi var.
ilk-starbucks10- Starbucks adını bir roman karakterinden alıyor. Kahve zincirinin ismi ünlü Moby Dick romanındaki Kaptan Ahab’ın ikinci kaptanı olan Starbuck karakterinden geliyor. Bir de Battlestar Galactica serilerinde önplanda olan Starbuck karakteri var ki o da adını Moby Dick’teki karakterden alıyor.

11- Starbucks’ın Sonbahar mevsimine özel sattığı en popüler içeceği Pumpkin Spice Latte‘nin içinde isminin aksine maalesef balkabağıyla alakalı hiçbir şey yok.

Önceki yazı

Game of Thrones, gizlice iklim değişikliğini mi anlatıyor?

Sonraki yazı

Yoğurt testisleri büyütüyor

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir