BlogSanat ve Eğlence

Star Wars ve internet, fragman sektörünü nasıl değiştirdi?

1998’de ilk Star Wars Episode I: The Phontom Menace fragmanı yayınlandığında, fragmanı izlemenin tek yolu Meet Joe Black, The Waterboy, ya da The Siege filmlerine gitmekti. En azından Amerika’da durum buydu. Bu zorlu sürece rağmen birçok Star Wars hayranı sadece fragman izlemek için sinemalara doldu. Bazıları bu iki dakikalık fragmanı internetteki fan sayfalarına yükledi. Görüntü kalitesi korkunçtu ve klibi indirmek ortalama iki saat sürüyordu. Yine de fragmanı izlemeye olan talep o kadar büyüktü ki, fan siteleri yoğunluktan dolayı bir süre hizmet veremedi. Fragmanın yayınlanmasından sonraki gün Lucasfilm, fragmanın yüksek kaliteli versiyonunu kendi sitesine yükledi. Tabii bunun için sitelerinin bant genişliğini yükseltmek zorunda kaldı.
Dört ay sonra ikinci fragmanın yayın tarihi geldiğinde, Lucasfilm ve Apple güçlerini birleştirdi ve fragmanı sadece Quicktime kullanıcılarına özel yaptı. O gün, Quicktime 600.000’den fazla indirildi – Zamanın en büyük yazılım yüklemesi rekorunu kırdı, sonraki 3 hafta içinde 6.4 milyon kişi Quicktime indirdi.

THE PHANTOM MENACE FRAGMANI DEĞİŞİMİN GELDİĞİNİ HABER VERİYORDU
Phantom Menace’ın bu ilginç fragman tecrübesi, diğer büyük film serilerine de öncülük yapmış oldu. Artık film fragmanları online bir etkinlik haline gelmişti. Büyük yapım şirketleri, film hayranlarının da ısrarlarıyla sosyal medyayı kullanarak tek film için karakterlere ve bölgelere özel fragman ve teaser’lar yayınlamaya başladı. The Force Awakens için 17 tane fragman, teaser ve TV reklamı yayınladı.
Bundan birkaç yıl önce sadece birkaç tane fragman yapım şirketi varken, şu anda sadece işi sadece fragman yapmak olan şirketlerin sayısı 100’ü aştı.
Fragman şirketi Transit’te çalışan Shawn Yashar “Artık reklamın reklamını yapıyoruz. Teaser’ın bile teaser’ını hazırlıyoruz.” diyor.
Sosyal medya bu kadar yaygınlaşmadan önce, fragman editörleri belli kalıplar içinde ilerlemek zorundalardı. Örneğin, A New Hope’un fragmanının büyük bölümünde film hakkında merak uyandıracak tek bir sahneyi izliyoruz.
Günümüzde fragman yapımcıları film yayınlanmadan çok daha önce işe koyuluyorlar. The Force Awakens’ın ilk fragmanı, çekim bittikten hemen sonra yayınlandı. Bazen fragman yapımına filmin vizyon tarihinden 2 yıl öncesinden -elde sadece senaryo varken- başlanıyor.

Kaynak: The Verge

Önceki yazı

Konuşan Barbie ile feminizm tartışmaları

Sonraki yazı

Kediler neden kutuları bu kadar çok seviyor?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir