Bilim ve DoğaSanat ve Eğlence

Star Wars kötülemek isteyenlere 7 bilimsel argüman

Star Wars nihayetinde içinde bolca fantastik öğe de olsa bir bilimkurgu filmi serisi. Star Wars’un bilimkurgu olduğuna ikna olmamız için neler var bakalım: Robotlar, lazer silahları (blaster’lar), yüzlerce değişik akıllı yaşam, yıldızlararası yolculuk, ışın kılıcı, uzay gemileri, güç kalkanları, daha fazla uzay gemisi ve daha fazla robot…
Ama aslında bakarsanız Star Wars’da hiç de bilimsel olmayan, zaman zaman da bilimle çelişen birçok nokta var. Son zamanların pop fizikçisi Neil deGrasse Tyson da üşenmemiş bu çelişkilerden bazılarını yazmış.

Şu yazı da ilgini çekecek, bundan neredeyse eminim!

Yeni kuşaklar ve bilmeyenler için hızlandırılmış Star Wars kursu

Adamın en dikkat çeken tespiti stormtrooper’lar hakkında. Gerçi bu tespiti yapmak için astrofizikçi olmaya gerek yok. Tyson, stormtrooper’ların o zırhlarla kakalarını nasıl yaptıklarını gerçekten çok merak ettiğini söylemiş. Evet bu bir mantıksızlık. Bunu birileri açıklamalı.

Bakın bu ciddi bir çelişki. Tyson sesin uzay boşluğunda yayılmasının mümkün olmadığına dikkat çekiyor. Doğal olarak çoğu uzayda geçen it dalaşları ve borda bordaya yapılan star destroyer çatışmalarının tamamen sessizlik içinde olması gerekiyor. Ama Star Wars’daki bütün uzay araçları ses çıkarıyor. Uzay araçlarının yanı sıra gemilerden ateşlenen silahlar, roketler vs. de ses çıkarabiliyor. Bilimkurgu gibi bilimkurgularda patlama sesi, motor sesi, kanat sesi vs. duyulmuyor. Örnek olarak Battlestar Galactica’daki uzayda çatışma ve patlama sahneleri izlenebilir.
Star Wars’ın hemen tüm filmlerinde görülen başka bir bilimsel hata da ışık hızında seyahatlerle ilgili. Interstellar’ı izleyen herkes bilir. Birileri ışık hızında yolculuk yaparken zaman onlar için yavaşlıyor. Işık hızında yolculuk eden bir insanın 5 dakikası herhangi bir gezegende ya da uzayda öylece duran birinin aylarına hatta yıllarına eşit olabiliyor. Ama Star Wars’da göreliliğe ilişkin bir kaygı yok. Karakterler, Bostancı-Taksim dolmuşundaymışcasına ışık hızında geziniyor ama zaman herkese aynı işliyor.
Bütün mantıksızlıklar fizikle ilgili değil. Star Wars serisinde iktisat bilimine çelişkili olaylar da var. Taraflar deli gibi savaşıyor. Bir çatışmada 8-10 yıldız destroyeri, 1 ölüm yıldızı, sayısız droid, fighter ve asker yok oluyor ama bunun hiçbir ekonomik sıkıntısı olmuyor. Bir iktisat profesörü bunu hesaplamış. Galaksinin toplam gayrisafi haıılasını hesaplamış. Sonra da bir Ölüm Yıldızı’nın kaça mal olduğunu hesaplamış. Filmlerde gördüğümüz 2 Ölüm Yıldızı’nın toplam maliyeti yaklaşık 419 kentilyon (milyar milyar) dolar. Bu tahmini imparatorluk bütçesinin çok büyük bir kısmını oluşturuyor. Bu sayılanlar arasında diğer savaş giderleri de yok. Yani Ölüm Yıldızları’nın yok edilmesi ve diğer kayıplar düşünüldüğünde imparatorluk çok ciddi bir ekonomik kriz yaşamış olmalı. Bu durumda teğet geçmesi imkansız çünkü. Muhtemelen bankacılık klanı üyeleri de önce karılarını ve çocuklarını öldürüp sonra da kafalarına sıkarak intihar etti. Zaten çok çirkindi kapitalistler, iyi oldu!
Tyson’a geri dönelim. Paragrafın bundan sonraki kısmında son filmle ilgili spoiler olabilir dikkatli olun. Evet, Tyson’a göre hangi tanrıya ya da hangi güce veya hangi teknolojiye sahip olursa olsun, bir yıldızın enerjisini emip, bir gezegenin içindeki birtakım akülere depolamak hiç mümkün değil. Bu kısım gerçekten saçma diyor.
BB-8’i filmi izleyen herkes çok sevdi ama Tyson’ın onunla ilgili de bir tespiti var. Tasarım güzel ve şirin ama “kumda koşmaz bu” demiş. Yani tam olarak bunu dememiş elbette ama metal bir kürenin özellikle çöl kumullarında hareket edemeyebileceğini savunuyor kendisi.
Tyson, Han Solo’nun Millenium Falcon ile Kessel Run’ı 12 parsekte geçtiğini tekrarlamasına da içerliyor. Parsek zaman değil mesafe belirtir diyor. Yani Beylikdüzü’nden Mecidiyeköy’e 5 kilometrede gittim demek gibi bir şey bu. Hiç bilimsel değil, hem de hiç!

Önceki yazı

Güzellik kavramının evrimsel kökenlerine dalmak isteyenler için süper bilgiler

Sonraki yazı

Mangal yapmanın dayanılmaz cazibesinin kaynağı nedir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir