BlogSeyahat ve Tatil

Sonbaharda Cunda’ya mı gidilirmiş?

Yaz aylarının en popüler seçeneklerinden biri olan Ayvalık’ın Cunda’sına Ekim sonunda el ayak çekildiği zaman gittik, iyi ki de öyle yaptık. Hiç pişman değilim, çünkü sessizlikte bu küçük adanın ruhunu kalabalıkta yakalayabileceğimden daha iyi yakaladığımı düşünüyorum. Kalabalıkla ilgilenmek zorunda olmayan esnafın sohbet etmeye zamanının olması büyük şans, kimsenin acelesi yok ne benim ne de onların. Yemek yerkenden tutun alışveriş sonrası ödeme yaparkene kadar insanlarla sohbet ederken bir bakacaksınız on dakika olmuş. Büyük şehirlerde böyle bir zaman yok. Ve bu insanların hepsinin çok tatlı olması eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız sizi şaşırtacak çünkü burada huzur var, sizi içine çeken bir huzur. Ada küçük, yürüyerek her yeri rahatlıkla gezebilir, sokakları keşfedip temiz havanın ve denizin tadını kendi tarzınızda çıkarabilirsiniz. Ama yeme içmeyle ilgili tavsiyelerimi merak ediyorsanız işte aşağıda önerilerim;

1. Taş Kahve
taş-kahve-cunda

Cunda’da bulunduğum her gün istisnasız Taş Kahve’ye gidip sakızlı türk kahvesi içtim, tabii ki çay da içebilir ya da yiyecek bir şeyler de bulabilirsiniz ama bence Taş Kahve’de denize karşı sakızlı bir türk kahvesi içmeden dönmeyin.

2. Adamis
adamis-cunda

Burası zeytinyağlı ev yemekleri yapan küçük tatlı bir mekan. Ben patlıcan dolması, kabak çiçeği dolması ve bulgur pilavı yedim hepsi de enfesti ama etli seçenekler de mevcut. Yemek sonrası çay sohbeti etmeden kalkmayın derim.

3. Ayna
ayna-cunda

İlk olarak mekanın iç tasarımı çok hoş; masa sandalyelerden tutun da tavandaki süpürgelere kadar her şeye bayıldım. Sipariş ardından gelen tabaklar ve garsonun bu işi yaparkenki tavırlarıyla kendinizi bir Wes Anderson filminde sanabilirsiniz. Şiddetle armut tatlısını denemenizi tavsiye ediyorum. Emin olun bana teşekkür edeceksiniz.

4. Son Vapur
son-vapur-cunda

Bu kadar samimi ve tatlı bir işletmeciyle nadir karşılaşılır. Küçük küçük her şeyden yiyeyim insanıysanız meze insanısınız demektir ve eğer meze seviyorsanız kesinlikle uğramanız gereken bir adres. Bence narlı cevizli kurutulmuş domates, patlıcan ezmesi ve otlu böreği denemelisiniz.

5. Güle Butik Otel
güle-otel-cunda

Güleryüzlü , tertemiz bir otel. Açık büfe kahvaltısı da on numara. Biz otelimize bu enfes sabunlarınızı nereden alıyorsunuz dedik, Has Ada Zeytincilik dediler, koşup sabunlarımızı aldık, zeytinyağlı doğal sabunlar almak isterseniz sizin de aklınızda bulunsun. Eğer Vogue Accessories and Gifts’e yolunuz düşerse de zeytinyağı çiçeği kolonyası bulabileceğiniz gibi çok keyifli sohbeti olan tonton bir teyze de bulacaksınız.

Yazı: Büşra Tuna

 

Önceki yazı

NBA Tarihinin En Sorunlu 5 Oyuncusu

Sonraki yazı

WhatsApp'ta mavi tık özelliği ne işe yarıyor?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir