BlogSanat ve Eğlence

Son dönemin en süper bilimkurgu dizileri

Son birkaç yıl çok iyi bilimkurgu dizisi yaptı. Ben de oturup fırsat bulup izleyebildiklerimi ve en beğendiklerimi yazmak istedim. İzleyecek iyi bilimkurgu dizisi arıyorsanız belki faydalı olur.

dirk-gently

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

Son dönemde en bayıldığım, en fanı olduğum dizi kesinlikle Dirk Gently’s Holistic Detective Agency. Sırf bu dizi yüzünden yaşıma, kiloma ve tarzıma aldırış etmeden sarı deri ceket almayı kafaya koydum bile. Otostopçunun Galaksi Rehberi gibi bir mucizenin de yazarı olan muazzam insan Douglas Adams’ın Dirk Gently’s Holistic Detective Agency isimli romanından televizyona uyarlanan dizide Samuel Barnett ve Elijah Wood gerçek anlamda döktürüyor. Spoiler vermek istemiyorum o yüzden ne anlattığına hiç değinmiyorum. İnanılmaz eğlenceli. Başka hiçbir diziye benzemiyor. Her şey birbirine girdi nasıl sonuçlanacak ki bu diyorsunuz. Tabi sonra bütün örgü inanılmaz bir finalle birbirine bağlanıyor. Evet her şey kesinlikle birbiriyle bağlantılı. 2 sezonu yayınlandı. Her yerde var.

star trek discovery

Star Trek: Discovery

Star Trek: Discovery de son dönemde izlediğim ve heyecanlandığım en iyi bilimkurgu dizilerinden biri. Sağda solda “eski havası yok”, “Star Trek ruhundan çok” uzak vs. tarzı pek çok yazı okudum. Bu yüzden başta şüpheli yaklaşsam da aşırı sevdim. Elbette kendi kültürünü yaratmış Star Trek gibi bir bilimkurgu ürününün devamı hakkında bu tür yorumlar olması pek normal. Ancak kişisel görüşüm Star Trek: Discovery kesinlikle olmuş. Yeni Klingonlar’a ise özellikle bayıldım. Bunu yazarken henüz 10 bölümü yayınlanmıştı. Umarım devamı da başladığı gibi gelir.

legion

Legion

Legion son yıllarda izlediğim en güzel şeylerden biri. Marvel ve mutantlarının hikayelerini seviyorsanız bulunmaz nimet diyebilirim. Şimdiye kadar sevmiyorsanız da bunu izledikten sonra fikirleriniz değişebilir. Biraz karanlık bir atmosferi var. Henüz tek bir sezonu oynasa da beni fazlasıyla kendine bağladı. Hatta iki haftada iki kez izledim.

sense8

Sense8

Sense8 de son dönemin beni en çok duygulandıran bilimkurgusu. Dizide zihnen birbirine bağlı 8 karakterin enteresan hikayesini izliyoruz. Matrix efsanesinin de yaratıcıları olan Wachowski’lerin birlik beraberlik mesajlarıyla yüklü dizisini şiddetle tavsiye ediyorum.

stranger things

Stranger Things

İzleyen pek çok insan gibi Stranger Things‘i ben de aşırı beğendim. Özellikle çocukluğumda izlediğim ve bayıldığım bir sürü filmin ortak atmosferine sahip olması benim kuşağımdan insanlarda olduğu gibi bu diziye ayrı bir bağlılık yarattı. Stranger Things bugünlerin bize verdiği en güzel hediyelerden biri. Netflix iyi ki var gerçekten.

dark

Dark

Başka bir Netflix yapımı olan Dark da gizemli ama yavaş yavaş tatmin edici bir şekilde çözülen hikayesiyle etkilendiğim diziler arasında. Almanca olması da ayrı bir güzel. Çok yeni izledim ve merakla bir sonraki sezonunu bekliyorum.

Önceki yazı

Hepimizin saf gibi inandığı film yalanları

Sonraki yazı

Daha az plastik tüketmek için bazı kolay numaralar

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir