Bilim ve DoğaCinyus Facts

Solaklar hakkında 12 ilginç bilgi

solaklar-hakkinda-bilgiSolaklar ile ilgili birçok şehir efsanesi ve solak olmanın harika olduğuna dair algı var. Peki solakların sağlaklara göre ne tür avantajları ve dezavantajları var? Solaklar daha mı zeki? Solaklar daha mı yaratıcı? İşte size solaklığa dair gerçekler ve enteresan bilgiler:

 1. Araştırmalara göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’u solak.
 2. Dünyanın en ünlü solakları arasında Leonardo Da Vinci, Napoleon, Michelangelo, Albert Einstein, Bill Gates, Isaac Newton, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Barrack Obama, Oprah Winfrey, Justin Bieber, Jennifer Lawrence,  gibi isimler var.
 3. İnsanların yüzde 10 kadarı solak demiştik. Solakların da yüzde 40’ının şizofreniye yatkın olduğu bulunmuş.
 4. 1996’dan bu yana her yılın 13 Ağustos günü Dünya Solaklar Günü olarak kutlanıyor. Solaksanız kendinize hediye falan aldırabilirsiniz.
 5. Solaklar yemekleri çoğunlukla çenelerinin sol tarafıyla çiğneme eğiliminde olur. Aynı şekilde sağlaklar da sağ tarafla çiğnemeye daha meyilli.
 6. Her yıl ortalama 2500 solak, sağlaklar için yapılmış alet, edevat ve makine yüzünden meydana gelen kazalarda ölüyor.
 7. Sol elini kullanan insanların ortalama yaşam süresi sağ elini kullanan insanlara göre 3 yıl daha az.
 8. Gelelim solaklar daha mı zeki sorusunun yanıtına. Aslında bu sorunun net bir yanıtı yok. Ancak şöyle bir bulgu var: Araştırmalara göre solaklar arasında IQ seviyesi 140’ın üzerinde olan birey sayısı, sağlaklara göre daha fazla. Bu solakları sağlaklardan daha zeki yapar mı bilmiyoruz.
 9. Bilimsel bir çalışmaya göre prematüre, yani erken doğan bebeklerin solak olma ihtimali daha yüksek.
 10. Solaklık ve eşcinsellik arasında bir bağlantı olduğuna dair bilimsel çalışmalar var. Şöyle ki 2003’te Kanada’da yapılan bir araştırma eşcinsellerin ortalama yüzde 39’unun solak olduğunu ortaya çıkarmış. Heteroseksüellerde bu oran yüzde 10.
 11. Genetik miras ile solak olma arasında sadece yüzde 25’lik bir ilişki var. Yani ailesinde hiç solak olmayan birinin de solak olma ihtimali ailesinde solaklar olan birine göre sadece yüzde 25 daha az.
 12. Solakların sağlaklara göre ortalama yüzde 12 daha az para kazandığı belirlenmiş.
Önceki yazı

Harry Potter hakkında bilmediğiniz gerçekten ilginç 20 harika ayrıntı

Sonraki yazı

Sağlıklı beslenmeye ve zayıflamaya karar verenlere birbirinden motive edici ve komik Canan Karatay capsleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir