Para ve İş

Sıradışı kariyer yapmak isteyenler için az kişinin bildiği tuhaf ama iyi maaşlı işler

Henüz kariyer planınızı yapmadıysanız ya da kariyerinizi yeniden şekillendirmek istiyorsanız bakış açınızı genişletmenizde fayda olabilir. Dünyada o kadar farklı ve ilginç işler var ki bunlardan bazılarını kariyer planınıza dahil etmek bir yana daha önce hiç duymadığınıza iddiaya girebiliriz. Bu yazıda iyi kazandıran ve az bilinen hatta hiç bilinmeyen bazı meslekleri araştırdık. Belki içlerinden biri size uygun olabilir, kim bilir…

Kedi-köpek maması tadıcılığı

Evcil hayvan maması sektöründe dönen paralardan haberdar mısınız? En iyi yaptığımız şeyi yapın ve kabaca hesaplayın: Şu an iyi kalite 1,5 kilo kedi maması 70-200 lira arasında. Yani mama üreticileri iyi paralar kazanıyor. Daha iyi kazanmak için de ürettikleri mamaların tadına birilerinin bakıp lezzetli mi değil mi bakması gerekiyor. Evet, sonuçta o mamaları kediler köpekler yese de onlar lezzet konusunda yorum yapamıyor. Mama tadıcıları yılda yaklaşık 90 bin lira kazanıyor.

Chief listening officer (Baş dinleme görevlisi)
Chief listening officer
Sosyal medyanın gücünü hepimiz çok çok iyi biliyoruz. Markalar da uzun süredir bunun farkında ve bilinirliklerini artırmak ve satışlarını artırmak için sosyal medyayı kullanıyorlar. Ancak sosyal medya markalar için ciddi sorunlar da yaratabiliyor. Kıyıda köşede kalmış bir Facebook gönderisi ya da basit bir tweet ya da benzer ortamlarda paylaşılmış olumsuz bir fotoğraf markanın 50 yılda yarattığı algıyı çökertebiliyor. İşte chief listening officer da burada devreye giriyor. Bu adam ya da kadın interneti didikleyip adına çalıştığı markayla ilgili ne oluyor ne bitiyor takip ediyor. Henüz Türkiye’de yerleşmiş bir pozisyon değil, şu an bu görevi sosyal medyacı kız yapıyor ama yurtdışında bu pozisyon yerleşmeye başladı ve bunu yapanlar yıllık 200.000 liradan fazla kazanıyor.

İş hayatında asla yapmamanız gereken 8 kusurlu hareket

Su kaydırağı testçisi
su-kaydiragi-testcisi
Dünyanın en eğlenceli işi olabilir, e biraz tehlikeli sayılır ama o kadar tehlike her işte var. Su kaydırağı test edicileri yeni yapılan ya da tamir edilen su kaydıraklarından kayarak güvenlik ve kaydırağın yarattığı heyecanla ilgili rapor hazırlıyor. Yıllık kazançları 65.000 lira civarında.

Yatak ısıtıcısı
hayatk-isitma-gorevlisi
Evet, bu uydurma değil. Yatak ısıtıcısı olarak çalışan adamlar ve kadınlar var. Bazı oteller bu iş için birilerini çalıştırıyor yani. Adından da anlaşılacağı üzere bu kişiler konuk yatağına girmeden önce yatağa girip yatağı ısıtıyor. Karşılığında da yılda 60-70 bin lira arası maaş alıyor.

Civciv cinsiyeti ayırıcı

Tavuk üreticileri için civcivlerin cinsiyeti büyük önem taşıyor. Özellikle yumurta üreticileri için dişi civcivlerile erkek civcivlerin ayrılması hayati bir durum. Ancak civcivler yumurtadan yeni çıktığında eğitimsiz bir gözün onların cinsiyetini kesin biir şekilde belirleyebilmesi neredeyse imkansız. Bunun için ciddi bir eğitim ve tecrübe gerekiyor. Bu işi yapanlar yılda 100 bin liradan fazla kazanıyor. Ama yine de pek sevimli bir iş olmadığı kesin.

Para ve ekonomi ile ilgili şaşırtıcı gerçekler

Çıtırlık uzmanı

Cips fabrikaların kalite kontrolü bu insanlardan soruluyor. Onlar cipslerin gereken çıtırlıkta ve görünümde olduklarından emin olmak üzere eğitilmiş insanlar. Bu insanlar da akşama kadar cips yiyip, çok güzel paralar kazanıyor.

Titreşim danışmanlığı
titresim-uzmanligi
Dönen makine ve aksamlarla yani mesela uçak motorları, üretim bantları, pervane şaftları, motorlar vs. ilgili işlerde titreşim çok önemli bir konu. Örneğin bir uçak motoru gereğinden fazla titremesi halinde bozulabiliyor hatta uçağın klanadından kopup gidebiliyor. Titreşim danışmanı ise titreşimin neden kaynaklandığını ve nasıl giderileceğini en iyi bilen adam olarak devreye giriyor. Çok para kazanıyorlar.

Kedi-köpek davranışı uzmanlığı
kedi-kopek davranisi uzmani
Kedilerin veya köpeklerin ki bu ikisi için ayrı ayrı uzmanlaşmak gerekiyor, yaşadıkları yerle ve sahipleriyle olan sıkıntılarını tespit edip bunlara özel çözümler buluyorlar. Çok güzel para kazanılan bir meslek. Isırılma ve tırmalanma riski çok yüksek olsa da hayvanları sevenler için ideal.

Sperm toplayıcı
sperm toplayıcı
Damızlık hayvanların spermlerinin alınması özen ve güç isteyen bir iş. 2 tonluk bir boğanın spermlerini bir kaba almaya çalıştığınızı düşünün ya da bir atın… Bu yüzden de kazançları son derece iyi sperm toplayıcıların.

Önceki yazı

Sıradan objelerin hipnotize etme garantili GIF'leri

Sonraki yazı

Kediler için zararlı yiyecekler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir