Bilim ve Doğa

Sinekleri yakalamak neden çok zordur?

Odanıza girip vızıl vızıl ortada dolaşıp, sinirinizi bozan bir sineği ortadan kaldırmayı denemişseniz bunu yapmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Peki küçücük bir yaratığın sizin hamlelerinizden nasıl kaçabildiğini düşündünüz mü?
sinek-gozuElbette birileri bunu merak etmiş ve yanıtını da bulmuş. Anlatmaya insan gözünden başlamamız gerekiyor. İnsan gözü son derece hassas bir optik makinedir. Çoğu hayvana ve böceğe göre çok daha ayrıntılı görür. Renkleri, şekilleri, ışık değişikliklerini son derece keskin bir şekilde algılayabilir. Elbette bu kadar ayrıntılı görmemizde beynimizin de büyük bir rolü var. Beynimizin önemli kısmı görsel verileri işlemek için özelleşmiştir. Ancak ayrıntılı görüş yeteneğimizin bir dezavantajı var. Yüksek çözünürlüklü görüş için beynin aynı anda çok fazla veriyi işlemesi gerekiyor ki beyin işini kolaylaştırmak için görüşü yavaşlatıyor. Bu şu demek: Beynimiz dünyayı kesik kesik fotoğraflar olarak görüyor ve bunları birleştirerek gördüklerimizi oluşturuyor. Bu da çok hızlı hareketleri algılamamızı imkansız hale getiriyor. Örneğin, uçağın pervanesinin dönüş hareketini göremiyoruz.

Yavaş yavaş sineğin bizden nasıl kaçabildiğine geliyoruz. Sinek gözü oldukça basit bir yapıya sahiptir. Renkleri ve şekilleri belli belirsiz bir şekilde görür. Ancak bu kalitesiz görüşün sağladığı bir avantaj var, o da hızlı görüş yeteneği. Sinek gözü insan gözüne çok daha hızlı bir şekilde, saniyede 100 kareye denk çalışır. Bu da sineğin hareketleri 100 kat daha iyi algılamasını sağlar. Yani aslında sinek dünyayı ağır çekim görür.

Gelelim sorunun yanıtına. Sineğin bizden kolayca kaçabilmesinin sırrı görüş hızında. Siz sineğe hamle yaptığınızda sinek sizin hareketinizi çoktan görmüş ve kaçmaya başlamış olur.

Aslında birçok hayvanın gözü bu şekilde çalışır. Mesela kedinizin ani, tereddütsüz, keskin ve isabetli hareketleri de ayrıntısız, az renkli ama hızlı görüş yeteneği sayesindedir.

Önceki yazı

En iyi savaş filmleri

Sonraki yazı

Para ve ekonomi ile ilgili şaşırtıcı gerçekler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir