Stil ve Güzellik

Sık yapılan makyaj hataları

Eminiz ki bazen eski fotoğraflarınıza bakıyor ve inanamıyorsunuz. Ya çok ağır makyajlı ya da hastalıklı derecede solgun görünen yüzünüz sizi şoka uğratıyor. Çok güzel oldum diye çıkılan pek çok gecede ayna karşısında aman tanrım noktasına geldiğimiz olmuştur. İyi makyaj yaptığını sanıp yüzüne boyama kitabı muamelesi yapanlar, sadece bir fondöten sürüp hayalet olarak sokaklara karışanlar, artık yüzleşin. Aşağıdaki püf noktaları sizin için.

Yanlış renk fondöten

En sık yapılan makyaj hatalarının başında geliyor. Teni açık renge koyu, koyu olana da açık renk gitmiyor. Kural bu kadar basit. Bir de mümkünse yüzünüzün maske gibi gözükmemesi için o fondöteni boyuna da sürmek gerektiğini unutmayın. Sade ve bakımlı olmak için tene en yakın rengi seçin, seçemiyorsanız bir uzmandan yardım alın.

wrong-foundation

Kuru cilde makyaj yapmak

Makyaj yapmanın ilk aşaması her zaman cildi nemlendirmektir. Çok kolay bu işlemi nedense pek çok kişi yapmıyor. Yüzünüzün renkli gözükmesi maalesef çatlak gözükmesini bastırmıyor. Bir krem sürmeden makyaja başlamayın.

dry-skin

Allık sorunsalı

Allık gerçekten uzmanlık gerektiren bir konu. Alyanak olmakla soluk olmak arasındaki o çizgiyi tutturmak çok da kolay değil. Ayrıca bir de renk seçimi var. Kırmızı allık diye bir şey kalmadı neredeyse, uyaralım. Mümkünse pastel ve yoğun olmayan allıkları kullanalım ve top gibi sürmekten kaçınalım.

blush

Bronzlaştırıcıyı abartmak

Bronzlaştırıcı kullanımı da son derece önemli. Zaten doğal olmayan bir yolu tercih ediyorsunuz, cildiniz güneşte yanmış gibi gözükmeyecek. O halde asla çok fazla bronzlaştırıcı kullanıp solaryumda uyuya kalmış gibi görünmeyin. Dozunda kullanıp cildinize hafif bir renk katabilirsiniz.

too-much-bronzer

Pis allık fırçası

Allık fırçası çabuk kirlenir. Zaten hiç değilse rengi değişir ve farklı renk allık kullanımlarında da istediğiniz sonuçları elde etmenize engel olur. Arada yıkamak hijyen ve doğru makyaj yapımı açısından önemli.

brush

Aşırı beyaz göz altları

Burada da yanlış göz altı kapatıcısı (concealer) kullanımı devreye giriyor. Siz siz olun şu göz altını bembeyaz yapan makyaj stilinden uzak durun. Göz altlarınız mor olabilir ama bu bembeyaz görünümün iyi olduğu anlamına gelmiyor.

image-1-1

Yüzün yarısını kaplayan kaşlar

Bu aralar kalın kaş modası var. Eskisi gibi incecik, doğal olmayan kaşlar yerine elbette tercih edilebilir bir moda bu. Ama kaşları boyayarak koyu ve kapkalın yapmak da doğru bir makyaj stili değil. Kalın kaşlarınızı özgür bırakın ama ne olur boyamayın.

yo4F0vRVd

Aşırı makyaj

Koyu renk ruj, fazla belirgin gözler, fondöten, pudra ve kapatıcı derken aşırı makyaj yapmış oluyorsunuz. Doğallıktan ve güzellikten eser kalmıyor. Siz siz olun makyaj yaparken ağırlığı bir noktaya verin ve sade ama çarpıcı olmaya özen gösterin.

girls-with-too-much-makeup-for-black-women-5434ab33a43b3

Yanlış far

Barbie gibi gözükmemek adına çok canlı renkler far olarak tercih edilmemeli. Gece makyajı yapıyorsanız bile pırıltıyı çok kaçırmamak gerekiyor. Teninize uygun renkleri seçin. Göz makyajınız güçlü ise dudağınızı abartmayın.

x9670

Önceki yazı

Kar yemek zararlı olabilir mi?

Sonraki yazı

Beyin nasıl çalışır, öğrenin ve hayret edin

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir