BlogSanat ve Eğlence

Sanat tarihinin en önemli öpüşmeleri

Ain Sakhri aşıklar heykelciği (M.Ö. 10.000)

Ain-Sahkri-Lovers

Beytüllahim’de bir mağarada bulunmuş ve şimdi British Museum koleksiyonunda yer alan heykel, insanoğlunun tarım toplumuna geçtiği zamanlarda yapıldığı tahmin ediliyor. Bu heykelciğin en önemli özelliği -yüzleri ve cinsiyetleri belli olmasa da- cinsellik içeren aşkı ilk tasvir eden sanat eseri olması.

Desenli Kızıl Kupa (M.Ö. 400)

Attic-red-figured-cup

Klasik Yunan vazolarında genel olarak öpüşme tasvir edilen bir şeydir, ama bu öpüşmelerin çok azı erkek ve kadın arasındadır. Heteroseksüel aşkın görünürlüğü etik olarak sorunlu bir konuyken, bu seramik kapta görüldüğü gibi yaşlı ve genç iki erkeğin arasındaki ilişki ahlaki olarak sıkıntı yaratmıyordu. Antik Yunan döneminden kalan bu kupa, şu anda Louvre’da sergileniyor.

Herkül ve Omphale (1735)

Hercules-and-Omphale

Rönesans dönemindeöpüşmenin tasvir edildiği bir resme rastlamak oldukça zor. Bu dönemde yapılmış resimlere bakarsanız, öpüşen bir çiftten çok Yahuda’nın İsa’ya sarıldığı resimleri bulabilirsiniz. Ama 18’inci yüzyılın başlarında Rokoko akımının yükselişiyle aşkı resmetmek birçok ressam arasında daha tercih edilen bir şey oldu. Ünlü Fransız ressam François Boucher, bu resminde Antik Yunan’ın Superman’i Herkül ve Herkül’ün bir yıl esir tuttuğu Lidya kraliçesi Omphale’yi yatakta resmetmiş.

Cupid’in Öpücüğüyle Uyanan Psyche (1787-1793)

cupidskiss

Venedikli sanatçı Antonio Canova, uzunca bir süre Neoklasik Avrupa’nın en büyük heykeltıraşı olarak tanındı. Bu mermer heykelde, aşk tanrısı Cupid, Psyche’ı bilinçsiz uuykusundan öpücüğüyle uyandırıyor. Bu harika mermer eser, Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Poem of the Pillow’dan bir sahne (1788)

From-Poem-of-the-Pillow

Edo dönemi Japon baskı sanatında erotizm önemli bir temaydı. Japon sanatçı Utamaro Kitagawa eserlerinde özellikle aşk ve cinselliğe değinmeyi tercih ediyordu. Bu resim, 12 farklı cinsellik teması işleyen Poem of The Pillow eserinin içinden “namuslu” kalan bir bölüm.

Öpücük (1882-1889)

the-kiss

Tek bir mermer bloğun işlenmesiyle yapılan “The Kiss” batı sanatında aşkı anlatan en önemli eserlerden biri. Eserin sanatçısı Auguste Rodin bu heykeli aslında ünlü Gates of Hell (Cehennem Kapıları) eserinin bir parçası olarak düşünse de, çok beğenilmesi üzerine ayrı bir parça olarak sunmuş.

Pygmalion ve Galatea (1890)

Pygmalion-and-Galatea

Harem ve Yılan Dansçıları eseriyle tanınan Jean-Léon Gérôme, aynı zamanda kendi eserlerine aşık olan mitolojik karakter Pygmalion üzerine birçok resim ve heykel yapmıştır.

Öpücük (1908-1909)

the-kiss-klimt

Ünlü ressam Gustav Klimt, 18’inci yüzyılın en önemli sanatçılarından birisi olarak biliniyor. Klimt’in “Öpücük” tablosunda, öpüşen bir çift, kıyafetlerin farklı resmedilişi nedeniyle tek beden olarak da algılanabiliyor.

Aşıklar (1928)

the-lovers

René Magritte‘in en popüler eseri Aşıklar (The Lovers), sanatçının geçmişinden bir anıyı da yansıtıyor. Magritte’in annesi, yüzünde geceliğiyle boğularak öldüğü söyleniyor. Yine de, sanatçı bu resmi tamamen bizim yorumumuza bırakıyor ve hakkında hiçbir yorum yapmamayı tercih ediyor.

LiTer II (2012)

liter

Güney Afrika’nın önde gelen fotoğrafçılarından Zanele Muholi, homofobik bir halkı olan Afrika’daki lezbiyen aşkı fotoğraflayan bir aktivist.  2012’de Cape Town’daki evi basılarak eserleri çalınan sanatçının bu fotoğrafı elinde kalanlardan biri.

 

Kaynak: BBC 

Önceki yazı

Her şey mükemmel bikini izi için

Sonraki yazı

Hayatını kaybeden Youtuber'lar

1 Yorum

  1. 18 Mart 2017 at 23:43 — Cevapla

    Süperdi paylaşım çok beğendim.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir