Bilim ve Doğa

Rosetta Uzay Aracı ve kuyruklu yıldız görevi ile ilgili süper bilgiler

Rozetta Uzay Aracı 2004 yılına uzaya gönderildi. Rosetta 10 yıl boyunca Dünya ve Mars’ın çekim alanları kullanılarak ivmelendirildi ve 10 Kasım 2014’te 67P/Churyumov-Gerasimenko olarak adlandırılan kuyruklu yıldızın yörüngesine girdi.
Rosetta_uzay-araci12 Kasım 2014’te ise taşıdığı Philae sondasını kuyruklu yıldıza inmesi için bıraktı. Philae kuyruklu yıldız üzerine başarılı sayılabilecek bir iniş yaptı. Daha sonra da kuyruklu yıldız ile ilgili veriler göndermeye başladı. Rosetta’nın görevi önemliydi çünkü kuyruklu yıldızlar uzay ve evrenle ilgili çok değerli bilgiler taşıyor olabilir ve bunların keşfi insanoğluna yeni ufuklar açabilir.

Rozetta Uzay Aracı ve görevi ile ilgili bazı bilgiler derledik:

– Rozetta Uzay Aracı uzaya “Ariane-5 G+” türü bir roketle gönderildi.
ariane-rosetta– Rozetta Uzay Aracı’nın toplam ağırlığı 2900 kg’ydi. Bunun bir kısmı yönlendirmeler için kullanacağı itiş sistemi, 165 kg bilimsel donanım ve 100 kilosu da kuyruklu yıldıza indirdiği Philae aracıydı. Rosetta’nın boyutları ise şöyle: 2.8 x 2.1 x 2.0 metre. Ayrıca 14 metre uzunluğunda güneş panelleri var.
Rosetta_uzay-araciRosetta programı adını antik Mısır’a ait bir yazıt olan Rozetta Taşı’ndan alıyor. Rozetta Taşı, bulunduğu döneme kadar gizemleri çözülemeyen hiyerogliflerin anlamlarının çözülmesi için bir anahtar rolü oynamıştı.
rosetta_tasi– Rosetta’nın ve taşıdığı Philae aracının amacı kuyruklu yıldızın dış yüzeyini ve çekirdeğini analiz etmek.
tumblr_n6pkskpkuY1r0q28po1_1280Rozetta ve kuyruklu yıldız şu an 60.000 km hızla uzayda yol almaya devam ediyor.
rossRosetta’nın görevi 2015 yılının Aralık ayına kadar sürecek. Bu sırada kuyruklu yıldız güneşe yaklaşacak ve buharlaşmaya başlayacak. Rozetta da bu sırada yaşanan değişiklikleri gözlemleyecek.
Screenshot (10)– Rozetta kuyruklu yıldıza giderken herhangi bir yakıt kullanmadı. Zekice planlanmış yörüngesi sayesinde Dünya ve Mars’ın çekim alanlarından yararlanılarak uzayda yol aldı.
Rosetta_2758749b– Rosetta Uzay Aracı 10 yılda 6 milyar kilometreden fazla yol aldı.
Rosetta_rotasi– Uzay aracı kuyruklu yıldızı incelemek için 11 farklı analiz cihazına ve sensöre sahip. Bunlardan bazıları şöyle: Ultraviyole İmaj Spektometresi, Kuyruklu Yıldız Çekirdeği Sondası, İkincil İyon Kütle Analiz, infrared haritalama spektometresi.

Kuyruklu yıldıza 16 km uzaklıktaki Rosetta Uzay Aracı'nın selfie fotoğrafı

Kuyruklu yıldıza 16 km uzaklıktaki Rosetta Uzay Aracı’nın selfie fotoğrafı

– Kuyruklu yıldıza indirilen Philae sondası ise alfa proton X-ray spektometresi, görüntü sensörleri, gaz analiz sensörleri, manyetik alıcılar gibi 10 farklı araştırma ekipmanına sahip.

Rosetta'nın taşıdığı Philae yer aracının çektiği ilk fotoğraflardan biri.

Rosetta’nın taşıdığı Philae yer aracının çektiği ilk fotoğraflardan biri.

– Rosetta’nın birincil hedefi aslında 46P/Wirtanen kuyruklu yıldızıydı. Fakat 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına yönlendirildi.
11– Rosetta bir kuyruklu yıldıza inen ilk uzay aracı oldu.
ESA_Rosetta_OSIRIS-NAC_Philae_descent_animŞurada Rozetta görevi ile enteresan bir tanıtım filmi, Little Finger anlatıyorsa izlenir:

Önceki yazı

İtalyan Kalesinde İnteraktif Halı Deneyimi

Sonraki yazı

Genel kültür coşturucu 26 süper bilgi

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir