Cinsellik ve Cinsel Sağlık

Cerrahların penisi vajinaya dönüştürmesinin inanması güç animasyonu

Toplumda çok kaba bir şekilde “penisin kestirilmesi” olarak nitelenen erkekten kadına cinsiyet değiştirme ameliyatı aslında bundan çok daha karmaşık ve zor bir işlem. Gerçekte penisin tamamen kesilip atılması gibi bir durum da yok. Cinsiyet değiştirme ameliyatı temel olarak penisin vajinaya dönüşürülmesi olarak nitelenebilir. Ameliyatta penis dokuları karmaşık birtakım işlemlerden sonra vajina haline getiriliyor.

Avrupa Üroloji Derneği, sürecin daha kolay anlaşılması için bir video animasyon hazırlamış. Burada işlem tüm hatlarıyla ve anlaşılır şekilde anlatılıyor.

Cinsiyet değiştirme ameliyatında önce testis torbası kesiliyor ve testisler çıkarılıyor. Daha sonra glans penis yani penisin uç kısmı kesilerek küçültülüyor. Peniste sertleşmeyi sağlayan dokular çıkarılıyor. İdrar yolu vajinada olması gereken konuma getiriliyor. Daha sonra testis kesesi dokusu vajinanın dış dokuları haline getiriliyor.

Elbette sonuçta ne kadar işlevsel olduğunu sadece bunu yaptıranlar gerçekten biliyordur ancak estetik açıdan gayet başarılı sonuçlar alındığı söyleniyor. Cinsiyet değişimi sadece penisin vajinaya dönüştürülmesi ile tamamlanmıyor elbette. Ameliyattan önce ve sonra uzun süreli hormon tedavileri de yapılıyor.

Önceki yazı

5 dakika daha diyemeyeceğiniz uyandırma garantili 16 çalar saat

Sonraki yazı

2015'in en iyi ve en yaratıcı 17 ürünü

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir