BlogCinyus Facts

Outlet mağazalar sandığınız kadar kârlı değil!

Outlet mağazalar, sezon içinde pahalı fiyata satılan ürünleri ucuza alabileceğimiz dükkanlar. En azından ilk açıldıklarında durum böyleydi.

1930’larda giyim mağazaları defolu ya da satılmamış ürünleri çalışanlarına düşük fiyatlara satıyordu. Daha sonra bu uygulamayı tüketicilere de açtılar. Outlet dükkanlara sezon sonu ürünleri büyük oranda indirimli almak için gidiyoruz, ama günümüzde işler sandığımız gibi işlemiyor. Aslında outlet mağazalardan alışveriş yapmak sandığımız kadar kârlı değil. Racked.com muhabiri Chavie Lieber, markaların tüketicileri daha uygun fiyata daha fazlasına ulaştıklarını ikna etmek için uyguladıkları taktikler hakkında bir yazı yazdı. Bu taktik basitçe şu: Pahalı markaların ürünlerini ucuza aldığınızı sanıyorsunuz, ama gerçekte aldığınız ürünlerin çoğu, sandığınız pahalı ürünlerle aynı fabrikada bile üretilmiyor, sadece markaları basılıyor.

2014’te Amerikan Federal Ticaret Komisyonu Başkanı’na yazılan bir mektupta, meclisin 4 üyesi, outlet’lerde satılan ürünlerin yaklaşık yüzde 85’inin özel olarak outlet mağazalar için üretildiklerini yazıyordu. Ticaret Komisyonu’nun bu sahtekar pazarlama taktikleri üzerinde sorgulama başlatılması teklif ediliyordu.
outlet-yalanı-85

Outlet ürünlerin fiyatına baktığınızda, ürünün “indirime girmeden önceki” fiyatını görürsünüz; ama aslında o ürün hiçbir zaman o fiyatla rafa konmamıştır.
outlet-yalanı

Geçen yıl, Kaliforniyalı bir kadın Michael Kors’a bu satış taktiğini kullandığı için dava açtı ve markadan iyi bir para aldı. Marka bundan sonra “tavsiye edilen satış fiyatı” yerine “ederi/değeri” ifadesini kullanacaklarını açıkladı.

Bir giyim markası olan Neiman Marcus’un yönetici yardımcısı Ginger Reeder outlet dükkanlarda satılan ürünlerin kalitesiz olmadıklarını, sadece farklı kumaşlar, farklı bir dikiş stili, hatta bazen farklı tasarımcılara ait olduğunu iddia ediyor.

Bazı markalar satış mağazaları ve outlet mağazalarda satılan ürünlerin ayırt edilebilmesi için etiketlere ibareler yerleştiriyor.
gap-outlet

Tüketiciler outlet ürünlerin daha düşük standartlarda olmasını önemsemiyor olabilir, ama en azından durumun böyle olduğunu bilmeleri gerekiyor.

Kaynak: Vox

Önceki yazı

Evde bira yapımı hakkında kafanızı kurcalayan sorulara yanıtlar

Sonraki yazı

Yeni kuşaklar ve bilmeyenler için hızlandırılmış Star Wars kursu

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir