Otomobil ve Motorlu Araçlar

Otomobil camiasında sık kullanılan ifadeler ve anlamları

Motorlu araç camiası Orta Dünya gibi bambaşka bir evren. Kendine özgü kuralları, ifadeleri ve deyimleri var. Bazen normal insanların yolu bu dünyaya düşebiliyor ve o zaman kendinizi gerçekten de uzaylı gibi hissedebiliyorsunuz. İşte bunun olmaması için size küçük bir rehber hazırladık. Bu ifadeleri ve deyimleri öğrenirseniz oto sanayilerinde, açık oto pazarlarında ya da Sahibinden’de zorluk yaşamazsınız. Gerçi yaşarsınız ama daha az yaşarsınız.

Yatak sarması
tofas-kizlari-nefes-kesti_35935_bYemek ismi gibi dursa da değil. Krank milinin bir arıza sonucu motor yatağına sıkışması ve hareket edememesi olarak özetlenebilir. Motor yağı eksilmesi en yaygın nedenlerden biridir. Eğer herhangi bir nedenle pistonlardan birinin ritmi bozulursa krank mili muhtemelen kırılacak motor yatağında öylece kalarak motoru elinize almanıza yol açacaktır. Ustanız bunu söylerse çok ciddi masrafa girdiğinizi bilmelisiniz.

Motorun üflemesi
motorun-uflemesiAslında Türkçe’ye silindirlerde basınç düşmesi olarak çevrilebilir. Şöyle ki bir motorlu taşıt silinidirlerinde oluşan kontrollü patlamaların yarattığı basıncı ile hareket eder. Eğer silindirlerin içinde hareket eden pistonların başındaki contalarda ya da pistonun kendinde aşınma olursa oluşan patlamanın yarattığı basıncın bir kısmı buralardan kaçar. Aracın çekişi düşer, araç yağ eksiltir. Bu durumda piston başlarının elden geçmesi gerekir ki bu da sıkıntılı ve pahalı bir işlemdir.

Motor yakmak
tofas-kizlari_575069Motorun soğutma sisteminde yaşanan bir sorun ya da yağ eksikliği nedeniyle motor yatağında aşırı ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan ciddi bir sorundur. Motor ele alınır ve sanayide motor ustalarına ciddi paralar bayılmak gerekir.

Bujinin meme yapması
bujinin-meme-yapmasiBujiler silindirde sıkıştırılan yakıt hava karışımını ateşleyen kıvılcım çıkarıcılardır. Buji ucunda birbirine birkaç mm mesafede iletkenler olan bir boşluk vardır. Bujiye elektrik geldiğinde bu ili iletken arasında kıvılcım atımı oluşur ve benzin ateşlenir. Eğer bujinin ucundaki boşluk oksitlenme nedeniyle kapanmışsa buna bujinin meme yapması denir. Yeni araçlarda çok sık rastlanan bir durum değildir.

Dosta gider – Muhayyer
dosta-gider-muhayyerGenellikle 2. el araçların iyi durumda olduğuna dikkat çekmek için satıcıları tarafından online ortamda kullanılan bir ifade ifadeler bütünüdür. Samimi değildir, ustaya göstermeden almayın.

Lokal boya – güneş yanığı vs.
araba-gunes-yanigiLokal boya aracın belli yerlerinde yeniden boyanmış kısımlar olduğunu belirtir. Güneş yanığı ise aracın boyasında atmosferik etkenlere bağlı oluşan aşınma, bozulma vs. durumları ifade eder. Aracın bir yerlerinin boyanmış olması hoş karşılanan bir durum değildir. Aracın geçmişinde saklamak istediği bir şeyler olduğuna işaret ediyor olabilir çünkü. 2. el araç piyasası en şüpheci düşünürden bile daha şüphecidir. Kullanılmış otomobil camiasında şüphe etmeyen zarar eder, unutmayın.

Önceki yazı

Mutfakta işleri kolaylaştıran 21 süper alet

Sonraki yazı

Dünyanın en iyi birası hangisi?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir