Bilim ve DoğaCinsellik ve Cinsel Sağlık

Orgazm hakkında gerçekten çok ilginç bazı bilgiler

Orgazm, otonom sinir sistemi tarafından kontrol edilen bir refleksidir. Otonom sinir sistemi, insanların bilinçli olarak kontrol etmediği sindirim, kalp atışı, cinsel uyarılma gibi olayları kontrol eder. Bununla bağlantılı olarak yapılan, bilimsel araştırmalara göre bir insanın orgazm olmak için üreme organlarına gereksinimi yoktur.
Orgazm şaşırtıcı sayıda farklı şekilde tetiklenebilir. Orgazmın tetiklenmesi için üreme organlarının uyarılması orgazmın en doğal ve bilinen yoludur. Bunun yanında cinsellikle ilgili devrimsel araştırmalara imza atmış olan Kinsey, kaşının başka biri tarafından okşanması ile orgazma ulaşabilen bir kadındla görüşme yapmıştı. Diz bölgesinin uyarılmasıyla orgazm olabilen insanlar var.
Dişlerini fırçalarken orgazm olan hatta sadece düşünerek orgazm olabilen kadınlar var.
Orgazmın oluştuğu bölge omuriliğin haricinde, “kalça sinir kökü” denen bir bölgedir. Bu nokta bir elektrotla uyarılırsa orgazm yaratılabilir.
Beyin ölümü gerçekleşmiş yani tıbben ve hukuki olarak ölmüş insanlarda omurilik refleksleri tetiklenebilir. Beyin ölümü gerçekleşmiş insanlarda doğru nokta elektrikle uyarılırsa orgazm görülebilir. Genel olarak söylşemek gerekirse kalça sinir köküne hala oksijen gidiyorsa bu nokta tetiklenerek ölünün orgazm olması mümkündür.
Orgazm olmak inatçı hıçkırık nöbetlerini sona erdirebiliyor. Hatta İsrailli bir doktor bir hastasının çok uzun süren ve bir türlü geçmeyen hıçkırığının karısıyla ilişkiye girdikten sonra geçtiğine dair bir makale yazmış ve geçmeyen hıçkırıklar için orgazm olmayı tavsiye etmiş.
20. Yüzyıl’ın başlarına kadar kadının orgazm olmasının hamile kalmayı kolaylaştırdığı hatta hamilelik için şart olduğuna inanılıyordu. The Masters of Sex’ten tanıdığımız Masters ve Johnson bunun doğru olup olmadığını bulmak için bir dizi deney yaptı ve orgazm ve hamilelik arasında bir bağlantı bulamadı.
Öte yandan Danimarka’da yapılan bir araştırmadan ciftleşmeden önce uyarılan dişi domuzların uyarılmayanlara göre yüzde 6 daha doğurgan olduğu gözlemlenmiş. Bunun üzerine daha verimli döllenmeler için yetiştiricilere yapay döllenme öncesi domuzların vajinasını uyarmaları için neler yapabileceklerini gösteren filmler ve afişler bile yapılmış.
Öte yandan erkeklerin mastürbasyon yaparak orgazm olmaları hamilelik için kolaylaştırıcı bir etkiye sahip. Çünkü vücutta bir haftadan fazla bekleyen spermlerde anomaliler gelişmeye başlıyor. Bu da rahime girdikten sonra yumurtaya doğru kafa sallayarak giden spermleri verimsizleştiriyor. İngiliz Seksolog Roy Levin’e göre erkekler bu yüzden bu kadar sık ve keyifli mastürbasyona evrimleşmiş olabilir.
Bazı araştırmacılara göre hayvanlar da cinsel ilişkiden insanlar gibi ve insanlar kadar zevk alabiliyor.
Alfred Kinsey’in seks ve cinsellikle araştırma raporlarından bir cümleyle memeli cinselliği üzerine kopran bir tespitle tamamlayalım:

“Çiftleşen bir çift farenin önüne yayılan peynir parçaları dişinin dikkatini dağıtıyor, ama erkeğinkini dağıtmıyor.”

Önceki yazı

Efsane kadın şarkıcılar

Sonraki yazı

Yalan hakkında sizi dehşete düşürebilecek süper ilginç bilgiler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir