Cinyus Facts

Öpüşme hakkında az bilinen, zaten gereksiz bilgiler

İnsanlar binlerce yıldır öpüşüyor. Öpüşmenin kökeni konusunda birçok farklı teori var. Bunun ilk memeli atalarımızdan miras kaldığı düşünülüyor. Bazı teoriler ise öpüşmenin anne karnındaki şartları hatırlattığı için yetişkinlikte de sürdürüldüğünü söylüyor. Ne olursa olsun öpüşmek hayatımızın bir parçası ve gerçekten çok ilginç yanları var. İşte onlardan bazılar:

opusme-hakkinda-bilgi

– İnsanlar öpüşürken kafalarını genellikle sağa yatırır. Alman biliminsanları bununla ilgili bir araştırmada 100 çifti öpüştürmüş ve gözlemiş. Ortaya çıkan sonuç, deneklerin 3’te ikisinin öpüşürken kafalarını sağa yatırdığı gözlemlenmiş. Bilimadamları bunun anne rahminde kazanılan bir içgüdüsel durum olduğunu düşünüyormuş.

– Öpüşmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Çünkü öpüşürken ağızdan ağıza geçen sıvılar çok çeşitli bakteriler içerir. Öpüşürken çiftler bu bakterileri birbirine aktarır. Yabancı bakterilere karşı bağışıklık sistemi devreye girer ve bu yeni mikroorganizmazlara karşı bağışıklık gelişir.

– Neden öpüşmek hoşumuza gidiyor? Çünkü dudaklarımız vücudun en çok sinir düğümü içeren bölgelerinden biri. Bu sinirler uyarılınca beyinde mutluluk ve heyecan yaratan hormonlar salgılanıyor. Bu yüzden öpüşmek çok hoşumuza gidiyor. Hoşumuza gittiği içinde tekrar tekrar öpüşmek istiyoruz.

– Her gün düzenli olarak öpüşen erkeklerin, öpüşmeyen erkeklere göre ortalama 5 yıl daha uzun yaşadığı ortaya çıkmış. Sigarayı bırakıp, beyaz ekmeği, şekeri keserseniz, bir de her gün 45 dakika egzersiz yaparsanız hiç ölmezsiniz.

– Bazı ülkelerde sokakta öpüşmek yasalarla suç olarak kabul ediliyor. Türkiye’de yasal olarak suç değil sanıyoruz ama öpüştüğünüz yere göre değişir bu. Ahlak bekçisi, namus kumkuması esnaf sizi sıkıntıya sokabilir.

– En uzun dudak dudağa öpüşme rekoru 58 saat 35 dakika ve 58 saniye ile Taylanlı çift Ekkachai ve Laksana Tiranarat’a ait.

– Kariyerini öpüşme ile ilgili bilimsel çalışmalara adayan birçok insan var. Bu insanlara oskulolog adı veriliyor. Öpüşme ile çalışmalar ise filematoloji (philematology) başlığında sınıflandırılıyor. Kariyer seçimi yapacaklara duyurulur.

– İngiliz araştırmacılar bir çifti MR cihazına sokup öpüştürmüş. Öpüşürken neler olduğuna göz atan araştırmacılar öpüşürken vücuttaki 142 farklı kas grubunun aktif hale geldiğini görmüş. Bunların sadece 34’ü yüz bölgesindeki kaslarmış. Öpüşürken dakikada 2-3 kalori yakılıyormuş.

– Ortalama, normal bir insan hayatının toplam iki haftasını öpüşerek geçiriyormuş.

Önceki yazı

20 yıl sonraki halinizle konuşun

Sonraki yazı

Ünlülerin gerçek isimleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir