Cinyus Facts

Okullarda kesinlikle yanlış ya da eksik öğretilen 4 konu

Bu yazıyı okuyan hemen herkes bir şekilde, iyi ya da kötü bir okula gitmiştir. Bu okullarda hemen herkese yanlış ya da eksik öğretilen birtakım konular var. Yanlış oldukları bin yıldır bilinse de yanlış öğretilmeye devam edilen konulardan birkaçını sizin için derledik.

Duyu sayısı açmazı
Okullarda insanların 5 duyusu olduğu öğretilir. Nedir bunlar? İşitme, görme, dokunma, tat alma ve koku alma. Ancak bilim insanları dünyayı algılamamızı sağlayan duyularımızın daha fazla olduğu konusunda artık hem fikir. Biliminsanlarına göre örneğin acı, ısı ve ağrı algımız da aslında başla başına duyular olarak sınıflandırılmalı.
duyularimizManyetizma sorunsalı
Okulda manyetizma ile ilgili öğretilenler de aslında biraz sorunlu. Çoğu okulda ve okullarda okutulan kaynaklarda sadece metallerin manyetik alanı olduğu ve manyetik alanlarla ilişkiye geçtiği öğretilir. Ancak, örneğin insan vücudu hatta bir domatesin bile manyetik alanı vardır. Ayrıca bunlar manyetik güçle etkileşeme geçebilir.
manyetizmaMaddenin halleri
Bundan bir 10 yıl öncesine kadar ilkokula gidenler maddenin 3 hali olduğunu öğrenmişti. Bunlar katı, sivi ve gazdı. Peki maddenin 3 hali mi vardır? Hayır. Maaelesef hala eksik öğretilmektedir. Maddenin plazma ve likit kristal halleri de vardır.
maddenin-halleriDilin tat alan bölümleri
İlkokulda öğretilenlere göre dilin farklı kısımları farklı tatları almamızı sağlıyor. Mesela ucu başka bir tadı, yanları farklı, arka kısmı farklı tatları alabiliyordu. Bu tam bir saçmalık diyor bilim insanları. Onlara göre dilin her bölgesi her tadı alabilir. Dilde tatlara göre özelleşmiş alanlar yoktur.
dilin-yapisiElbette bunlar sadece elle tutulur, sınanabilir bilimle ilgili olanlar. Sosyal konularda yanlış veya eksik öğretilenler hakkında ciltler dolusu kitap çıkabilir.

Önceki yazı

Hayret verici bilimsel gerçekler

Sonraki yazı

Efsane Seinfeld hakkında daha önce duymadığınız bilgiler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir