Cinyus Facts

Öğrenmekten keyif alacağınız genel kültür ateşleyici süper gerçekler

Dünyanın en tuhaf insan isminden Marilyn Monroe’nun zeka seviyesine, balın neden bozulmadığından Dans Vebası’na kadar öğrenmekten mutluluk duyacağınız harika ötesi bilgileri tabi ki sizin için toplarladık.

Denize savaş açan Roma hükümdarı
caligulaRoma hükümdarı Caligula, bir seferinde askerlerine denize saldırmaları emri verdi. Deli Caligula’nın amacı Romalıların deniz tanrısı Neptün’e meydan okumaktı. Askerleri emre uydu ve kılıçlarını denizin sularına defalarca sapladı.

169,518,829,100,544,000,000,000,000,000
santranc-yerlesimlerBir satranç maçının sadece ilk 10 hamlesinde ortaya çıkabilecek benzersiz hamle kombinsyonlarının toplamı 169,518,829,100,544,000,000,000,000,000’dur. Yani 169 oktilyon 518 septilyon 829 seksilyon, 100 kentilyon, 544 katrilyondur. Bu şu demek bir satranç karşılaşmasının ilk 10 hamlesinde taşlar satranç tahtasında bu kadar değişik şekilde yerleşebilir. Satranç bu yüzden güzel.

Saydam Coca Cola
saydam coca colaSovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) Coca Cola’yı emperyalizmin simgesi olduğu nedeniyle yasaklamıştı. Ancak Rusların efsane Mareşali Zukov kolayı içmiş ve sevmişti. Bu yüzden üreticiden Coca Cola’nın ikonik ambalajı ve görünüşünden bir farklı ürün yapılarak kendisine gönderildi. Bunun için kırmızı logo değiştirildi ve kolaya rengini veren bileşen formülden çıkarıldı.

Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116
Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116İsveçli bir aile ülkede uygulanan isim seçme yasalarını protesto etmek için 1991 yılında doğan oğluna Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 adını verdi. Aileye bunun için 750 dolara yakın para cezası verildi ama aile geri adım atmadı. Çocuğun kimliğinde hala bu ad yazıyor. Arkadaşları ise ona Albin diyor.

Ölümcül dans salgını
dans vebasiBu olay tarihin en acayip toplu saçmalıklarından biri. 1518 Dans Vebası olarak tarihe geçen bu olay 1518 Temmuz’unda bir kadının Strazburg sokaklarında amaçsızca dans etmeye başladı. Kadın birkaç gün boyunca durmadan dans etti. Sonra kendine şehir ahalisinden yaklaşık 400 kişi daha katıldı. Bu insanlar günlerce durmadan delirmişcesine dans etti. Ayın son günlerine doğru da yorgunluktan, kalp krizinden vs. nedenlerden tek tek ölmeye başladılar. Diğer insanlar onları durduramıyordu. Buna sonradan “dancing mania” adı verildi ve başka yerlerde de görüldüğü ortaya çıktı. İnsanların neden topluca ölene kadar dans ettiğine dair net bir açıklama yok. Toplu histeri krizi dışında bir açıklama getirilemiyor.

Doktorların el yazısı ölüm nedeni mi?
doktor-el-yazisiDoktorların okunamayacak derece kötü el yazıları nedeniyle her yıl 7000 insanın hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Doğru mu bu net değil ama o yazıların birilerinin ölümüne neden olabileceği ihtimali beyinlerimizi fena halde gıdıklamıyor mu?

Marilyn Monroe’nun IQ’su Einstein’inkinden yüksekti
monroe-iq-einstein-iqMonroe’nun IQ’su 163’tü. Einstein’ınki ise 160.

Yunanistan milli marşı toplam 158 kıtadan oluşuyor
yunan-bayragi-yunanistan-bayragiYunanistan milli marşının yazarı Dionysios Solomos’tur. Solomos’un yazdığı Özgürlük İlahisi adlı eser 4’er dizelik 158 kıta ve 2500 kelimeden oluşuyor.

Hitler
hitler-time1938 yılında Timedergisi tarafından yılın adamı seçildi. Ertesi sene Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Bal asla bozulmaz
bal-bozulur-muÇünkü balın nem oranı son derece düşüktür ve asitidesi yüksektir. Teorik olarak 1000 yıl önce bir kavanoza saklanmış balı bugün açıp yiyebilirsiniz.

Saatsiz şehir
las-vegas-kumarhaneleriLas Vegas’ta zamanın nasıl aktığı anlaşılmasın diye kumarhanelerin hiçbirinde saat yok. Hatta şehirde genel olarak saat yok.

Önceki yazı

2014'ün en önemli bilimsel gelişmeleri

Sonraki yazı

Kış aylarında hayat kurtaran şifalı çaylar

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir