Cinyus Facts

Öğrenmekten keyif alacağınız birbirinden ilginç süper bilgiler

atma ziyaBaşkasının yaşadığı ilginç ya da komik bir olayı kendi başınızdan geçmiş gibi anlatmışlığınız var mı? Endişelenmeyin ya da kendinizden utanmayın. Yapılan bir araştırmaya göre insanların yüzde 45’i başkalarından duydukları hikayeleri kendileri yaşamış gibi anlatıyor.
ups-sola-donmezUPS’in kargo dağıtım araçlarının şehir içi dağıtım rotaları mümkün olduğunca az sola dönüş olacak şekilde planlanıyor. Çünkü sola dönüşler sağa dönüşlere göre daha çok zaman alıyor. Sadece buna dikkat ederek yüzde 20’ye yakın zaman kazanılmış oluyor. Ayrıca sola dönüşlerde kaza riski daha yüksek. Dahası binlerce dağıtım aracı olduğu düşünüldüğünde büyük oranlarda yakıt tasarrufu da sağlanıyor.
deri-hucresi-olusumuHer saniye vücudunuzda 500 yeni deri hücresi oluşturuluyor.
buzullar-erirseDünyadaki bütün kara buzulları eriseydi su seviyesi tam 80 metre yükselirdi. Bu durumda Türkiye’nin sahil kentlerinin hepsi sular altında kalırdı.
kosuYürürken ya da koşarkan kolların da refleks olarak hareket etmesinin nedeni yürümek ya da koşmak için harcanan enerji miktarını azaltmaktır.
tyrannosaurus_rexJurassic Park filmlerindeki dinozorlar aslında çoğunlukla Jurassic Dönem’e ya da Türkçesi ile Jura Dönemi’ne ait değil. Filmlerdeki dinozorlar çoğunlukla Jura’dan sonraki Kretase ya da Tebeşir devrine aittir. Jura Devri dünümüzden 205-142 milyon öncesine ait dönemi kapsar. Kretase ise 142 milyon yıl önce başlar ve 65 milyon önceye kadar devam eder. Örneğin Tyrannosaurus Rex ya da sahne adıyla T-Rex Jura’nın sonlarında ortaya çıkmış ve Kretase’nin sonuna kadar yaşamıştır. Jurassic Park filmlerinin yardımcı başrolleri velociraptorler ise Jura Devri’nde hiç ortalıklarda olmamıştır. Ortaya çıkışları Kretase’nin sonlarına doğru yaşamıştır.
treadmill-prison_6Koşu bandı 1818’de İngiliz mahkumlar için bir cezalandırma yöntemi olarak ortaya çıktı.
apollo_11NASA 1969’da Ay’a gidecek teknolojiye sahipti. Ancak sahte bir Ay’a iniş filmi çekecek teknolojiye sahip değildi.
eyfel-kulesiEiffel Kulesi’nin bugünkü parayla inşaat maliyeti 31 milyon dolardır. Kulenin bugünkü turistik değeri tabi ki paha biçilemez.
besin-alerjileriGıda alerjilerinin yüzde 90’ı sadece şu 8 gıdadan kaynaklanır: Fındık, yumurta, soya, yer fıstığı, balık, kabuklu deniz canlıları, süt ve buğday.

Önceki yazı

Durup dururken kafaya takılan şarkıdan kurtulmanın en etkili yolu

Sonraki yazı

Bize göre gelmiş geçmiş en iyi 11 dizi

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir