Cinyus Facts

Öğrendiğinizde çok şaşıracağınız 14 süper bilgi

super-bilgiler-genel-kultur

 1. Dünya’ya her gün irili ufaklı 4 milyardan fazla göktaşı çarpıyor. Elbette bunun çok çok bir kısmı atmosferi aşıp yeryüzüne düşebiliyor.
 2. Yeryüzünde şimdiye kadar tanımlanabilmiş 16 binden fazla arı türü var.
 3. Katolik kilisesi Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü Galileo Galilei bunu keşfettikten tam 359 yıl sonra, 1992 yılında resmen kabul etti.
 4. C4 plastik patlayıcı yendiğinde sarhoş edici, esrara benzer bir etkiye sahip. Vietnam Savaşı sırasında ABD’li askerlerin kafa bulmak için küçük parçalar halinde C4 plastik patlayıcı yedikleri biliniyor.
 5. Hollandalılar dünyanın en uzun insanları. Ortalama bir Hollandalı erkek 184 cm, Hollandalı bir kadın ise 171 cm boyunda.
 6. Kuzey Kutbu’nda penguen yaşamaz. Penguenler sadece Güney Kutup bölgesinde yaşar.
 7. Güney Kutbu’nda kutup ayısı yoktur. Kutup ayıları sadece Kuzey Kutup bölgesinde yaşar.
 8. Bir yazılım firması kullanıcıların onayladığı lisans sözleşmesinin gerçekten okunup okunmadığını görmek için enteresan bir yönteme başvurmuş. Firma sözleşmenin en altına “bu satırı okuyan kişi bize ulaşırsa ona 1000 dolar ödül vereceğiz” notu düşmüş. Sonraki 5 ayda 3000 kullanıcı programı kullanmak için sözleşmeyi onaylamış ancak bunlardan hiçbiri açık şekilde sözleşmenin sonundaki bu satırı okuyup firmaya başvurmamış. 5 ay ve 3000 bin kişiden biri gerçekten sözkonusu satırı okuyup firmaya başvurarak 1000 doların sahibi olmuş.
 9. Yunuslar seslerinden diğer yunusları tanıyabilir ve onlarla seslerle iletişim kurabilir. Öyle ki birbirleriyle telefonla konuşturulan yunuslar karşısındaki yunusun hangi yunus olduğunu bilebilir.
 10. Çok şaşırtıcı ve ilgi çekici bir bilgi! Usame Bin Ladin saplantı derecesinde Whitney Houston hayranıydı. Hatta Bin Ladin, Whitney Houston ile evlenmek ve onu evinin kadını yapmak istiyordu.
 11. Yeşil gözlü insan sayısı sandığınızdan çok daha az. Dünya nüfusunun sadece yüzde 2’si yeşil gözlü.
 12. Astronot kelimesi aslında Yunanca iki kelimenin birleşmesiyle oluşturulmuş. Astronot kelimesini oluşturan kelimelerin anlamları ise “yıldız” ve “denizci”, yıldız denizcisi gibi düşünebiliriz.
 13. Şimdiye kadar üzerinde sörf yapılabilmiş en büyük dalga 24,3 metre yüksekliğindeydi. Bu aşağı yukarı 8-10 katlı bir apartman yüksekliği oluyor.
 14. Kullanılmış bir bulaşık süngeri evinizdeki klozet oturağından çok daha fazla bakteriye ev sahipliği yapar.
Önceki yazı

İç güveyi nedir?

Sonraki yazı

Harry Potter hakkında bilmediğiniz gerçekten ilginç 20 harika ayrıntı

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir