Spor ve Egzersiz

Ofsayt nedir?

Ofsayt hemen her dil ve toplumda sözlü açıklaması son derece güç bir futbol kuralıdır. Çünkü çok farklı değişkenlere sahiptir ve bu nedenle kafa karıştırıcıdır.

Ofsayt ya da İngilizcesi ile offside, futbolda oyun kalitesini artırmak ve hücum oyuncularının savunma oyuncuları karşısında haksız avantaj elde etmesini önlemesini amaçlayan bir kuraldır.
ofsayt-aciklamasiOfsayt tanımı şöyle yapılabilir: Topa en son vurulduğunda, yani pas verildiğinde atak yapan takımın en ileri uçtaki oyuncusunun karşı takımın kale çizgisine rakip savunma oyuncularından daha yakın olması ofsayt olarak tanımlanır. Başka bir anlatışla atak yapan takımın en ilerideki oyuncusu top kendisine doğru gelirken, rakip takımın en gerideki savunma oyuncusundan daha çok kaleye yakınsa ofsayt olur. Bu durumda yan hakem bayrak kaldırır ve karşı takım endirekt serbest vuruş kullanır.

Tanım şöyle desteklenebilir: En ilerideki hücum oyuncusu, kaleye rakibin son iki savunma oyuncusundan daha yakınsa ofsayt kararı verilir. Burada oyunculardan birinin ya da ikisinin kaleci olup olmaması bir değişiklik yaratmaz. Oyunun normal akışı içinde en sondaki 1 oyuncu genellikle kalecidir. 2. adam ise en gerideki savunma oyuncusudur. Bu nedenle savunmadaki son adam ofsayt çizgisini belirler. Eğer kaleci bir şekilde savunma oyuncularından ilerideyse kendi kalesine 2. en yakın oyuncu ofsayt için çizgi kabul edilir.

Şu görselde ofsaytın ne olduğunu görebilirsiniz:

Topa en son vurulduğunda en ilerideki kırmızılı oyuncu rakibin savunmadaki son iki adamından ileride olduğu için ofsayt kararı verilir.

Topa en son vurulduğunda en ilerideki kırmızılı oyuncu rakibin savunmadaki son iki adamından ileride olduğu için ofsayt kararı verilir.

Ofsaytın çeşitli istisnaları vardır:

– Hücum oyuncusu topla son oynandığında kendi yarı sahası içindeyse ofsayt olmaz.
– Hücum oyuncusu sondan ikinci rakip oyuncuyla aynı hizadaysa ya da son iki rakip oyuncuyla aynı hizadaysa ofsayt kararı verilmez.
– Hucüm ve savunma oyncuları arasındaki hizayı sadece kolların ileride olması bozuyorsa bu durumda ofsayt yoktur. Ancak hücum oyuncusunun kafası ya da ayakları savunma oyuncusundan ilerideyse ofsayt düdüğü çalar.
– Ayrıca, taç atışı, köşe vuruşu yani korner ve kale vuruşu sırasında ofsayt kuralı uygulanmaz.

Pasif ofsayt
Pasif ofsayt, bir oyuncu ofsayt pozisyonunda olsa bile topla buluşamayacak bir noktadaysa ve atağa katkısı olmayacaksa orta hakemin taktiri ile uygulanan bir kuraldır. Pasif ofsaytta, ofsaytta olan oyuncu etkisiz olduğu için bu rakibe karşı bir avantaj olarak değerlendirilmez hakem oyunu devam ettirebilir. Bu oyuncu aynı atağın devamı içerisinde atağa dahil olursa hakem ofsayt kararını o esnada verebilir.

Önceki yazı

2015'te merakla beklenen filmler

Sonraki yazı

Apple logosunun hikayesi nedir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir