Bilim ve DoğaCinyus Facts

Oakville jelinin sırrı

7 Ağustos 1994’te ABD’nin Oakville şehrinin çeşitli yerlerine resimdeki görülen jelimsi maddeden yağmış. Şehir sakinleri çevrelerine düşen bu maddenin ne olduğunu çözememiş. Uzmanlar bölgeye gelmiş ve araştırmalar yapmış. Jelin organik olduğu düşünülmüş ama içinde DNA izine rastlanmamış. Dahası jel dünya üzerinde bilinen organik ya da inorganik hiçbir maddeyle eşleşmiyormuş.
jelBazıları jelin uçaklardan atılan tuvalet atıkları olduğu öne sürülmüş ama Amerikan havacılık otoriteleri bunun mümkün olmadığını söylemiş. Yine de araştırılmış ancak gizemli madde de buna dair bir ize rastlanmamış.

Bazı araştırmacılar denizden 80 km uzakta olan Oakville’e yağan jelimsi maddenin bunun denizanası olduğunu iddia etmiş ancak bunun doğru olmadığı da kanıtlanmış.

Bazı komplo teorisyenleri gizemli maddenin bir biyolojik silah ya da bir biyolojik silahın yarattığı şeyler olduğunu öne sürmüş. Ama maddenin içeriğinde buna dair bir bulunamamış.

Daha sonrasında da üzerine araştırmalar yapılsa da gizem net olarak çözülememiş. Aradan yıllar geçtikten sonra gizemli jelin sırrı çözülmüş. Gizemli jelin kurbağaların yumurtalarını korumak için salgıladığı bir tür koruma sıvısı olduğu ortaya çıkmış. Bir göl ya da bataklıktan hortumlarla gökyüzüne taşınan bu kurbağa salgıları Oakville’e yağmayı ve insanların kafasını karıştırmayı seçmiş.

Önceki yazı

Akıllı telefonla süper fotoğraflar çekmenizi sağlayacak 7 hile

Sonraki yazı

Süper babalar

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir