Bilim ve DoğaCinyus Facts

Neden iki gözümüz var?

İnsanların ve hemen hemen tüm omurgalı canlıların 2 gözü vardır. Bu gözler küçük farklılıklarının dışında hemen hemen aynı yapıdadır. Mesafeyi, renkleri ve şekilleri ayırt edebilir. Peki neden 2 göz?
sasi-gozŞöyle ki tek gözlü olsaydık derinlik algımız olmazdı. Bu da avımızın ya da düşmanımızın bize olan uzaklığını tam olarak belirlememizi engeller ve hayatta kalmamızı zorlaştırırdı. İki göz beynimizde oluşan görüntülerin 3 boyutlu olmasında çok önemli bir role sahiptir.

Peki neden daha faz gözümüz yok? Aslında bazı canlıların 2’den çok gözü var ancak bunlar bizim gözlerimize çok benzemiyor. Örneğin deniz analarının 24 gözü var. Fakat bu gözler sadece ışığa duyarlı. Bizim gözlerimiz ise çok daha karmaşık ve metabolizma açısından son derece pahalı organlar. Bu nedenle fazlasının oluşumuna gerek olmamış.

Ayrıca bizim gözlerimizin sağladığı ayrıntılı görüş yeteneği son yüksek bir beyin gücü gerektirir. Eğer 4 tane gözümüz olsaydı beynimiz zaten çok fazla güç ayırdığı görme duyusu için 2 katı güç harcayacaktı. Bu da beynimizin yaptığı diğer işlemlerin aksaması anlamına gelir. Bu yüzden 2 tane. 2 göz yeterli. Yani 2 ne az ne çok. Olması gerektiği kadar.

Önceki yazı

Muazzam çalışma: Seda Sayan'ın Efsane Ayarı

Sonraki yazı

Istakozlar hakkında aslında bilmenize hiç de gerek olmayan bazı bilgiler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir