Hamilelik ve Bebek

Nasıl hamile kalınır?

Kolay hamile kalmak için neler yapılabilir, hamile kalmayı kolaylaştıran yöntemler nelerdir, hangi dönemlerde kadının hamile kalma şansı daha yüksektir, hamilelik için uygun cinsel ilişki pozisyonları nelerdir gibi tüm sorularınızın yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

nasil-hamile-kalinir

Çocuk sahibi olmak her çiftin ve elbette kadının en büyük hayalidir. Karı koca bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra çok önemli bir süreç başlar. Bazı çiftler bebek yapma kararı aldıktan sonra kısa süre içinde hamilelik gerçekleşir. Bazen de bu süreç daha uzun sürebilir. Hamile kalamamak kadını da eşini de psikolojik olarak yıpratabilir. Oysa dikkat edeceğiniz bazı küçük ama önemli ayrıntılarla hamile kalma süreci son kısaltılabilir ve çift istediği bebeğe kavuşabilir.

Çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra hamile kalmak için anne adayına düşen görevler var. Öncelikle hamile kalmak isteyen kadın sağlıklı ve düzenli bir hayat tarzı benimsemeli. Anne olmayı planlayan kadın sigara, alkol ve stresten kesinlikle uzak durmalı. Eğer sahip olduğu bir hastalık ya da sürekli kullandığı bir ilaç varsa bunların hamile kalmaya ve hamileliğe etkisi ile ilgili doktorundan bilgi almalı.

Kadınlarda hamile kalmak için uygun dönemler vardır. Hamile (gebe) kalmak için en uygun dönem yumurtlama yani ovülasyon zamanına yakın en yakın 3-4 günlük zaman dilimidir.

Peki kadınlarda yumurtlama günü nasıl hesaplanır?
28 günde bir âdet gören kadınlarda, âdetin başlamasından sonraki 14. gün yumurtlama günüdür. Hamileliğin gerçekleşebileceği dönem de sadece bu yumurtlama dönemindeki 4-5 günlük zamandır. Yumurtlama dönemi dışında hamilelik gerçekleşmez. Bu nedenle yumurtlama gününü kaçırmamak için, gebelik şansının en yüksek olduğu âdetten sonraki 10. günden itibaren 5-6 gün süreyle sık sık cinsel ilişkiye girilmelidir.

Yumurtlama dönemi adet döngüsünün uzunluğuna göre farklılık gösterebilir. Örneğin kadın 30 günde bir adet görüyorsa yumurtlama günü adetten sonraki 16. gündür. 26 ünlük adet döngüsüne sahip olan kadınlarda ise yumurtlama günü 12. gün olarak kabul edilmeli ve gebelik şansını artırmak için bu günlerin öncesinde ve birkaç gün sonrasında ilişkiye girilmelidir.

Düzensiz adet gören kadınlarda yumurtlama günü hesaplaması çok zordur. Gün sayma teknikleri düzensiz adet görenlerde işe yaramaz. Bu tür durumlarda yumurtlama günü tespit etmekte kullanılan test kitleri ve bazal vücut ısısı ölçümü yöntemi kullanılabilir. Ancak bunların verdiği sonuçlar da çok güvenilir değildir.

Hamile kalmak için çiftin ne sıklıkta cinsel ilişkiye girdiği de önemli bir noktadır. Hamile kalmak için ne sıklıkla ilişkiye girilmesi gerektiğine dair net bir yanıt yok. Ancak kadının yumurtlama döneminde ne kadar sık ilişkiye girilirse hamilelik ihtimali de o kadar artar. Bu dönemlerde hafta 3 veya daha fazla ilişki önerilir. Çift haftada bir kez ilişkiye giriyorsa kadının hamile kalma süresi uzayabilir.

Hamile kalmak kadının yaşı ile de yakından ilgilidir. 20-30 yaş arası kadının en doğurgan olduğu yaş aralığıdır. Bu yaşlarda kadının hamile kalması da daha kolay olur. Yaş ilerledikçe hamile kalma kalma süresi uzar.

Hamile kalmak için çiftin ilişki pozisyonu da önemlidir. Hamilelik kalmak için cinsel ilişki pozisyonu iyi tercih edilmelidir. Kadının üstte olduğu pozisyonlar hamilelik için uygun değildir. Kadının altta erkeğin üstte olduğu pozisyonlarda hamilelik ihtimali artar. Gebe kalma şansını artırmak için kadın ilişkiden sonra hemen ayağa kalkmamalı, mümkünse kalça altına bir yastık koyarak spermlerin rahime ulaşmasını kolaylaştırmalıdır.

Yumurtlama sorunu, polikistik over ya da benzer başka yumurtlama sorunu olan kadınlar gebelik için hekim yardımı almalıdır. Çift bir sene korunmasız ilişkiye girdiği halde hamilelik gerçekleşmediyse uzman bir hekimden destek almalıdır.

Önceki yazı

Hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler

Sonraki yazı

Hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir