Cinyus Facts

NASA görev kontrol merkezindeki ekranlar ne işe yarıyordu?

Amerikalıların Ay’a gerçekten gitmediği, NASA’nın Ay görevinin dev bir kurgu olduğuna dair komplo teorilerini hepimiz biliyoruz. Şöyle ki Ay’a ayak basılmasının gerçek olmadığına dair tüm iddialar bir şekilde yalanlanabiliyor. Yani Ay’a gidilmesi ile ilgili bir hile hurda yok. Ama Ay görevi ile ilgili küçük de olsa bazı uyanıklıklar yapılmamış değil.nasa-gorev-kontrol-odasiNASA’nın görev kontrol merkezini herkes görmüştür. Özellikle uzay yarışının çok çetin geçtiği 60’lar ve 70’lerde kontrol merkezi, meşgul, şatafatlı ve çok teknolojik görünümü ile dikkat çekiyordu.

NASA görev kontrol merkezi ya da astronot diliyle “Houston” 1969’da yukarıdaki fotoğraftaki gibi görünüyordu. NASA deyince hemen herkesin aklına bu görüntü gelir. Fotoğrafta ve görüntülerde kontrol merkezindeki görevlilerin çok meşgul bir şekilde ekranlarını takip ettiğini görürüz. Ancak bu görüntülerde olup bitenlerde küçük bir hile var.
nasa-gorev-kontrol-odasiGörüntülerdeki görevliler ve desklere yerleştirilmiş sıra sıra monitörlerin önemli kısmı aslında sadece görüntü olsun diye yerleştirilmiş. Neden mi böyle bir hileye başvurulmuş. Elbette algılar şenlensin diye. Sovyetler ve ABD o dönemde sıkı bir uzay yarışı içindeydi ve ABD bu konuda Sovyetler Birliği’nin biraz gerisindeydi. Bu nedenle NASA yetkilileri biraz göz boyamak için kontrol merkezinin bir teknoloji cenneti gibi görünmesini istemişti. Bunu yapmak için de aslında gerçekten işe yarar hiçbir bilginin akmadığı ekranları sıralara yerleştirmişti. Sadece ekranlar değil, desklerdeki tuşlar, yanıp sönen lambalar ve görevlilerin taktığı kulaklıklar bile bu mizanseni desteklemek için oralara yerleştirilmişti.

Geçmişte orada bulunmuş olan NASA görevlileri, günümüzde bu küçük hileyi gülerek anıyorlar.

Önceki yazı

Oscar alamamış yıldız oyuncular

Sonraki yazı

iPhone'da ekran resmi (screenshot) nasıl alınır?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir