Cinyus FactsSağlık

Memeler hakkında şaşırtıcı gerçekler

Meme, göğüs, ikizler, kızlar, memintolar ya da siz adını ne koyduysanız… Göğüsler aslında temel ve yegane işlevi belli yani süt üretmek ve yavruyu emzirmek olan süt bezleri ve yağdan oluşan organlar. Günümüz insanı için ise emzirme işlevinin dışında seksüel ve estetik amaçlara da hizmet ediyor.

Memelerin yapısını başka bir yazıda geniş geniş anlatmıştık. Bu yazıda ise memeler hakkında muhtemelen bilmediğiniz 9 sürpriz gerçekten bahsedeceğiz.
meminto-gercekleri

  1. Meme kadın cinselliği açısından son derece önemli. Kadınların en çok uyarıldıkları bölgeler arasında memeler ilk sıralarda yer alıyor. Hatta bazı kadınların sadece memelerin uyarılmasıyla orgazm olabiliyor. Dorian Solot ve Marshall Miller’ın, I Love Female Orgasm: An Extraordinary Orgasm Guide (Tükçe basımı: Yaşasın Orgazm) kitabında tüm kadınların yüzde 1’inin sadece memelerin uyarılmasıyla orgazma ulaşabileceği belirtiliyor.
  2. Herkes vücudunun simetrik olduğunu düşünür ama aslında gerçek hiç de öyle değil. Bazılarının bir kolu diğerinden uzun olabilir veya bir kulağı diğer kulağından büyük… Aslında memeler de asimetriktir. Uluslararası Giyim Bilimi ve Teknolojisi Bülteni’ne göre sağ memenin hacmi sol memeye göre daha büyük.
  3. Her gün göğsünüze asılı 3 tuğla ile yatıp kalktığınızı gezip dolaştığınızı düşünün. Erkekseniz bunu hayal etmek çok zor gelebilir ama kadınlar aslında göğüs kafesleri üzerine asılı tuğlalarla yaşıyor diyebiliriz. Çünkü göğüslerin ağırlığı 9 kg’a kadar çıkabiliyor. Sütyen üreticileri ürettikleri şeylerin tartacağı ağırlığı buna göre hesaplıyor.
  4. Erkeklerde sosyoekonomik statü ile tercih edilen ya da beğenilen göğüs büyüklüğü arasında ters orantı var. Bilimsel bir araştırmaya göre erkeklerde sosyoekonomik statü düştükçe beğeni büyük göğüslerden yana değişiyor. Yani fakir adam büyük göğüs seviyor.
  5. Göz takip cihazları ile yapılan bir araştırmaya göre kadınlar da hemcinslerinin memelerine erkekler gibi yüzlerinden daha çok bakıyor. Aradaki tek fark bakışların erkeklere göre daha kısa sürmesi. Şöyle ki kadınlar hızlıca bakıp hemcinsinin vücudu hakkında bilgi sahibi oluyor. Erkekler ise aynı yere daha uzun süre bakıyor. Sonuç her iki cins de yüzle değil meme ve popo ile ilgileniyor.
  6. Erkekler de dahil insanların yüzde 3 kadarının 3 meme ucu var. Çok daha az insanda ise ucuyla birlikte 3. bir meme görülebiliyor. Bu duruma politelia deniyor.
Önceki yazı

Sinema tarihinin ikonik gözlükleri

Sonraki yazı

Meme uçları nasıl sınıflandırılır?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir