Bilim ve DoğaHamilelik ve Bebek

Meme uçları neden koyu renklidir?

Hem kadınların hem de erkeklerin memelerinde süt bezleri bulunur. Süt bezleri kadınlarda ergenlikle birlikte gelişmeye başlar. Erkeklerin memelerindeki süt bezleri ise gelişmeden kalır.

meme-yapisi

Süt bezlerinin görevi adından da anlaşılacağı üzere bebeklerin beslenmesi için gereken sütü salgılamaktır. Salgılanan süt, süt bezlerinin çevresini saran özel kas liflerinin kasılması ile pompalanmaya başlar ve laktiferöz adı verilen özel kanallardan meme ucuna ulaşır.

Süt meme ucundaki tek bir delikten boşalmaz. Meme başında ve areola denilen çevresindeki koyu renkli bölgede çıpla gözle görülemeyecek kadar küçük, çok sayıda delik vardır. Süt buradan dışarı çıkar.

Meme başının yani areolanın ten rengine göre daha koyu renkli olması ve hamilelik sürecinde daha da koyulaşması harika bir evrimsel sürecin sonucudur. Yeni doğan bebekler net göremez ve renkleri ayırt edemez. Meme ucunun daha koyu olmasının nedeni de aslında tam olarak budur. Bebek çevresini çok net göremese bile bu koyu renkli noktayı kolayca fark eder ve beslenmek için buraya yönelir.

Memeler süt bezlerinin yanı sıra kolajen ve elastin adlı bağ maddeleri ile doludur.Bu maddeler cooper ligamenti denen dokularla göğüs duvarına bağlanır.

Memenin pofuduk, yumuş yumuş yapısını veren madde ise yağ dokusudur.

Önceki yazı

Hayvanlarla ilgili 11 şaşırtıcı gerçek

Sonraki yazı

İnsanlar neden öpüşür?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir