BlogSanat ve Eğlence

Madonna nasıl efsane oldu?

Pop’un Kraliçesi olarak tanıdığımız Madonna, sürekli kendisini yenilemesi, cesur video klipleri ve sahne şovları, kıyafetleri, sıradışı yaşam tarzı, müziğini sürekli çağa uydurması, hatta müziğe yön vermesiyle tüm dünyada birçok sanatçı tarafından örnek alınan bir şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve bir iş kadını.
madonna-gençlik
1958’de Michigan’ın Bay City şehrinde doğan Madonna Louise Ciccone, Michigan School of Music’te Dans ve Tiyatro okudu. Daha sonra kariyerine devam etmek için New York’a taşınan Madonna, Breakfast Club ve Emmy adlı gruplarla performans sergiledi. 1982’de Warner Music’e bağlı olan Sire Records’la anlaşan Madonna, bir yıl sonra kendi adını taşıyan ilk albümünü piyasaya sürdü. Bu albümden “Everybody” ve “Burning Up” ABD’de gece kulüplerinin vazgeçilmez şarkıları arasına girmeyi başardı. Bu başarısından birkaç ay sonra ise “Borderline” ve “Lucky Star” single’larını yayınladı. Daha sonra “Like A Virgin” albümünü yayımlayan Madonna, müzik dünyasındaki yerini daha ikinci albümüyle sağlamlaştırmayı başardı.

Bu albümden sonra sayamayacağımız kadar farklı şekilde gündeme gelen ve gündemde kalmayı başaran Madonna’nın en öne çıkan olayları şunlar oldu:


14 Eylül 1984’te MTV Video Müzik Ödüllerinde, efsane şarkısı Like A Virgin’i gelinlik içinde harika bir şovla seslendiren Madonna’nın bu şovu hala en iyiler arasında gösteriliyor.

 


Sanatçının 20 Mart 1990’da yayınlanan ünlü yönetmen David Fincher tarafından çekilen siyah-beyaz klibi Vogue, o zamanların en sıradışı işlerinden birisi.

 

madonna-sütyen
Haziran 1990’da Blonde Ambition Tour kapsamında sahneye efsane olmuş konik sütyeniyle çıkan Madonna’nın bu elbisesini ünlü modacı Jean-Paul Gaultier tasarladı.

 


1992’de 5. albümü Erotica‘yı yayımlayan Madonna, aynı yıl sendi medya şirketi Mavericks’ten “Sex” adlı kitabını da piyasaya sürdü. Eleştirmenler her ne kadar “Çok ileriye gitti, kariyeri son bulacak.” dese de, Madonna herkesi haksız çıkarmayı başardı.

 

madonna-ve-çocuğu
14 Ekim 1996’da, Madonna ilk çocuğu Maria Ciccone Leon‘u dünyaya getirdi.

 

madonna-evita
Her zaman sinema dünyasına girmek isteyen Madonna, 1996’da Arjantin’in lideri Evita Peron‘u  canlandıran Madonna, istediği başarıyı elde edemeyince müzik kariyerine devam etti.

 

madonna-kocası
22 Aralık 2000’de, 42 yaşındaki Madonna, kendisinden 10 yaş küçük İngiliz yönetmen Guy Ritchie‘yle evlendi. Düğünden 1 yıl önce Guy Ritcie’den bir çocuk doğuran Madonna, Ritcie’yle olan evliliği süresince(2008’e kadar) adeta bir İngiliz’e dönüştü, hatta ilginç bir şekilde bir İngiliz aksanı ediniverdi.

 


28 Ağustos 2003’te, MTV Video Müzik Ödülleri’nin 20. yılında, Madonna sahneye Britney Spears ve Christina Aguilera ile çıkıp efsanevi MTV şovu Like A Virgin’i yeniden canlandırdı. Şovun akıllara kazınan kısmı ise Madonna ve Britney Spears’ın öpüşmesi oldu.

 

madonna-afrikalı-çocuk
11 Ekim 2006’da, Madonna Malavi’den bir çocuk evlat edindi ve Angelina Jolie’yle birlikte Afrikalı çocuk evlat edinme trendine öncülük etmiş oldu.

 


11 Kasım 2005’te yayımlanan Confessions on a Dance Floor albümünden çıkardığı ilk single Hung Up‘la ABBA‘nın Gimme Gimme Gimme şarkısından sample kullanarak ABBA’dan müzik alabilmeyi başaran ikinci isim olarak tarihe geçen Madonna, 80’leri bir yıllığına da olsa geri getirdi.

 


Bugüne kadar 13 albüm yayımlayan Madonna’nın son albümü Rebel Heart‘tan anlıyoruz ki, kendisinin emekli olmaya ve yaşlanmaya hiç niyeti yok. Belki torunu olunca biraz durulur diye umuyoruz.

Önceki yazı

Çocuklar Dünya Kahvaltılarını Deniyor

Sonraki yazı

Makyaj blogger'ından etkileyici video: İğrenç Görünüyorsun

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir