Bilim ve DoğaTeknoloji ve Bilgisayar

Lexus Hoverboard nasıl çalışıyor?

Lexus Hoverboard Geleceğe Dönüş neslinin yüreklerini pırpır ettirmiş, ilk bakışta süper görünen bir uçan araç. Marty McFly’ın efsane uçan kaykayından esinlerek yapılmış. Üreticisi otomotiv devi Lexus’un bu aleti yapmaktaki amacı şüphesiz para kazanmaktan ziyade biraz PR yapmak.

Bu işe meraklı herkes videoları izlemiştir ama biz bir kez daha şuraya da ekleyelim:

Peki Lexus’un uçan kaykayı nasıl çalışıyor. İçinde bir motor mu var? Egzozu mu var ki sağından solundan dumanlar çıkıyor? Lexus Hoverboard’un nasıl çalıştığına dair en kısa yanıt şu: Mıknatıslar.

Uzun yanıt ise bir miktar fizik bilgisi gerektiriyor. Lexus Hoverboard aslında Meissner Etkisi denen fiziksel bir enteresanlık sayesinde havada duruyor. Meissner Etkisi’ni şöyle anlatabiliriz:

“Süper iletkenler sıfır elektriksel dirence sahiptirler. Bunun yanında manyetik alanı itme gibi bir özellikleri daha vardır (diamanyetik). Yüklü bir parçacık bir eksen etrafında döndüğünde bir manyetik alan oluşturur. Bu manyetik alanın yönünü parçacığın dönme yönü belirler. Atomlarda manyetik alan oluşturan tanecik elektrondur. Proton ve nötronun etkisi çok küçük olduğundan ihmal edilir. Bir atomun veya molekülün elektron dizilişini yazıldığında bazılarının eşleşmiş bazılarının ise eşleşmemiş olduğu görülür. Eşleşmiş elektronların dönme yönleri birbirine ters olduğundan oluşturdukları manyetik alanlar birbirlerini sıfırlayacaklardır. Elektron dizilişi yazılan maddenin bütün elektronları eşleşmiş ise net bir manyetik alan oluşmayacağından bu tür maddeler manyetik alandan etkilenmezler ve diamanyetik olarak isimlendirilirler. Bu olaya Meissner etkisi (akı dışarlanması) adı verilir.”

Kısaca şöyle açıklayalım. Eğer bir iletkeni deli gibi soğutursanız o iletken artık manyetik alandan etkilenme özelliğini kaybeder. Lexus kaykay da aslında bundan yararlanıyor.
lexus-hoverboardUçan kaykay da aslında bir dizi süper iletken sayesinde havada asılı duruyor. Bir süper iletkene sahip olmak için ise gerçekten de bir mıknatısı çok çok çok soğutmanız gerekiyor. Lexus Hoverboard bu soğutma işini sıvılaştırılmış hidrojen ile yapıyor. Bahsettiğimiz soğuk -200’den daha düşük. Kaykayın sağından solundan çıkan dumanlar da aslında aşırı soğuk maddenin buharlaşmasından ibaret. Yani içinde bildiğimiz anlamda mekanik bir motor yok, egzoz da yok.

Gelelim kötü habere. Süperiletken maddeler son kullanıcının sahip olamayacağı oyuncaklar. Yani alsanız bile Lexus Hoverboard’u kullanmak için ciddi bir ek donanıma ihtiyacınız olacaktır ki bu donanımla bir fizik laboratuvarı kurabilirsiniz.

Yani Marty McFly gibi uçan bir kaykaya binmek için ya Lexus’unki gibi Ar-Ge ekibinde olmanız ya da bir 40-50 yıl daha beklemeniz gerekiyor.

İlle de buna benzer bir şeye binmek istiyorsanız aynı teknoloji ile çalışan Maglev var.

Önceki yazı

Meme uçları nasıl sınıflandırılır?

Sonraki yazı

Kedilerin bıyığı kesilirse ne olur?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir