Sanat ve Eğlence

Lady Gaga: Master of araklama sanatı

Amerika’nın ünlü medyumları, “Psychic Twins” olarak da anılan Terry and Linda Jamison’un ikonik kıyafetleri, kim derdi ki “Ben kostümlerimi kendim tasarlıyorum” diyen Lady Gaga‘ya ilham olmuş olsun. O eşsiz stiline haksızlık etmeyelim ama aşağıdaki tarzları araklamış çok net.Jamison-Twins-as-Myopia-and-Fallopia-1-1024x597

Jamison-Twins-as-Myopia-and-Fallopia-1024x597

Jamison-Twins-as-white-swans-feather-headpieces-fans-1024x426

Jamison-Twins-Flying-Objects-1024x597

Jamison-Twins-in-Beehive-1024x597

Jamison-Twins-Leopard-1024x597

Jamison-Twins-on-cover-Identical-1024x597

Jamison-Twins-Red-Hot-Lobsterettes-1024x597

Önceki yazı

İzleyecek iyi bilimkurgu filmi arayanlara ilaç gibi liste

Sonraki yazı

Parayı kim buldu sorusunun doğru yanıtı nedir?

2 Yorum

 1. Seyit
  10 Ağustos 2015 at 18:10 — Cevapla

  “… kim derdi ki “Ben kostümlerimi kendim tasarlıyorum” diyen Lady Gaga‘ya…”
  Daha en başından falsoyla başlayan bir yazı olmuş. Lady Gaga’nın kendi tasarladığı kostümler elbette vardır, lakin tüm kostümlerini kendi tasarladığının iddia edilmesi epey komik. Alexander McQueen mezarında ters döndü, tam da şu an. Neyse, devam edelim:
  “O eşsiz tarzına haksızlık etmeyelim ama aşağıdaki elbiseleri araklamış çok net.” İşte mesela, keşke bu cümlenin sonundaki kelime, yazının devamında sunulan fotoğraflardaki araklandığı iddia edilen parçalar için de geçerli olsaymış. Zira, 8 fotoğrafın 5’inde Lady Gaga’nın sadece saç stilinin bahsedilen ikizlere benzediğini görüyoruz. Ee hani, çok “net”, elbiseleri araklamıştı?..
  Demek ki neymiş, popülist tavırlardan sıyrılıp, az da olsa çamur devşirmeye kalkıştığımız sanatçılar hakkında biraz araştırma yapmadan herhangi bir yazı yazmaya teşebbüs etmemeliymişiz.
  Tabii ki hevesli olmak, bir şeylerin peşinden koşup, ilgilendiğin konular hakkında bir şeyler karalamak güzel ve değerli, fakat doğru yapıldığında.
  İşkembeden sallamayı bıraktığımız, Dunning-Kruger-Etkisi’nden fersah fersah uzak olduğumuz günlere!

  • 10 Ağustos 2015 at 23:55 — Cevapla

   Yazının orijinali şurada bakınız:
   http://www.psychictwins.com/lady-gaga-as-the-psychic-twins-2/

   Aslında bu sadece bir çeviriydi. Eğlenceli göründüğü için koyduk. Yazıda Lady Gaga’ya çamur atma çabası yok ki yazının orijinalinde araklama halinin çok daha fazla üzerinde duruluyor, biz o kadar da değil dedik, yumuşattık. Bazı fotoğrafları alakasız bulduk çıkarttık. Zaten buradan çamur atsak da ulaşmaz Lady Gaga’ya. Alexander McQueen ters dönmez huzur içinde yatar umarız, onunla da bir derdi yok yazarın. Yazı özel olarak elbise ya da saçlardan değil de genel olarak tarzdan bahsediyor. Bir benzeşme olduğu açık ki olmasa bile bu Lady Gaga’ya ne kadar zarar verebilir zaten?

   İşkembe, sallama, Duning-Kruger Etkisi, çamur atma, popülist tavırlar, araştırma yapmama, teşebbüs etme gibi ifadeler biraz fazla kaçmamış mı sizce de?

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir