Sanat ve Eğlence

Lady Gaga nasıl efsane oldu?

Pop yıldızlarıyla dolu bir dünyada kendini farklı konumlandırmayı başaran Lady Gaga, kendisini tanıdığımız birkaç yıl içinde bile bir ikon olabildi diyebiliriz. Müzik listelerini altüst ettiği albümü The Fame’in ardından farklı tarzıyla gündeme gelmeyi başaran Lady Gaga, bizi hala şaşırtmaya ve ününe ün katmaya devam ediyor.
lady-gaga-mavi-saç

 • 28 Mart 1986’da Manhattan’da doğan Lady Gaga’nın asıl ismi Stefani Joanne Angelina Germanotta.
 • New York Üniversitesi’nde sanat eğitimi alan Lady Gaga, okulu her ne kadar sanat dostu da olsa eğitimini yarıda bıraktı.
 • 2005 yılında SG Band adında bir müzik grubu kuran Gaga, New York içinde yerel bir üne kavuştu. Grup 2006’da müzisyen Wendy Starland tarafından keşfedildi ve ilk albümlerini kaydetmeye başladılar. Prodükterleri Rob Fusari, Radio Gaga’dan esinlenerek Lady Gaga ismini bulan kişi oldu.
 • Rob Fusari’yle deneysel parçalar kaydeden Lady Gaga, kısa süre içinde Def Jam Recordings’ten bir albüm teklifi aldı, ama bu anlaşmaları çok kısa sürdü.
 • 2007’de Interscope Records’la çalışmaya başlayan Lagy Gaga, önce şirkete bağlı şarkıcılara söz yazmaya başladı. Bu isimler arasında Britney Spears ve The Pussycat Dolls bulunuyordu.
 • RedOne adlı müzik şirketi Gaga’nın ilk patlama yapan parçası Just Dance’i yayınladı ve şarkı kısa süre içinde bir dans marşına dönüştü.

  2009 yılında The Fame albümüne eklenti olarak The Fame Monster’ı yayınlayan Lady Gaga, Bad Romance ile YouTube’da büyük izlenmeye ulaştı ve The Fame albümüyle en iyi Elektronik/Dans albümü Grammy’sini kazandı.

  2010 MTV Video Müzik Ödülleri’nde giydiği et kıyafeti, Gaga’nın sıradışı tarzının bile dışına çıktığı an oldu. %100 gerçek etten yapılmış bu elbise, birçok kişinin tepkisini çekti. Lady Gaga daha sonra bu elbiseyi eşcinsel askerlere karşı devletin tutumunu protesto etmek için giydiğini söyledi.
  lady-gaga-et-elbise-cher

  The Fame Monster albümüyle inanılmaz bir başarıya ulaşan Gaga, 2011’de Born This Way albümünün turnesinde 110 konser vererek dünyanın her yanından hayranlarıyla, yani Little Monster’larla buluştu.

 • 2013’te sadece bir albüm değil, bir sanat projesi olan Artpop’u yayınlayan Gaga, albümü için Jeff Koons gibi ünlü sanatçılarla çalıştı.
  lady gaga jeff koons

  Born This Way ve Artpop’la The Fame dönemindeki başarısını yakalayamayan Gaga, dünyaya farklı yeteneklerini göstermek için Tony Bennett ile Cheek to Cheek adlı bir jazz albümü yaptı.

  Lady Gaga, son olarak karşımıza American Horror Story’nin 5. sezonu “Hotel”de karşımıza oyuncu olarak çıkacak. Dizi ekibinin twitter’da yaptıkları paylaşımlara bakarsak, Lady Gaga, oyunculukta da müzik konusunda olduğu kadar başarılı.

 

 Görseller Tumblr’dan alınmıştır.

Önceki yazı

Akıllara zarar çakma Çin markaları

Sonraki yazı

Çiçekler hızlandırılmış çekimde nasıl açar?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir