Cinyus FactsEvcil HayvanlarSağlık

Kurbağa siğile neden olur mu?

Kurbağaya dokunmak siğile neden olmaz. Siğillere HPV yani insan papilloma virüsü adlı verilen bir virüs neden olur. Siğil HPV’nin deri üstü veya deri altına yerleşmesi ve buradaki deri dokularını dejenere etmesiyle oluşur. HPV genellikle virüsü taşıyan kişiyle temasla bulaşır. El ve ayak gibi bölgelerde bulunan siğillerden HPV bulaşma ihtimali çok düşüktür. Ancak siğiller genital bölgedeyse ilişki sırasında HPV bulaşma riski yüksektir.

SONY DSC

Gelelim kurbağalara… Kurbağalar genellikle HPV taşımaz. Kurnağaların siğile neden olduğu inanışı kurbağının derisindeki siğile benzer oluşumlar nedeniyledir. İnsanlar kurbağalardaki bu ekstremiteleri siğil sanıp, dokunulduğunda insanlara da geçeceğine inandığı için bu yanılgı ortaya çıkmıştır. Oysa kurbağalar üzerlerindeki siğil benzeri yapıları yırtıcılardan korunmak için zehir ya da benzer salgılar üretmek için kullanır. Yani kurbağaya dokunmak siğile neden olmaz ama zehirli bir kurbağaya dokunursanız ciddi sıkıntılı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Ama yine de rahat olun. Türkiye’de bir kurbağa tarafından zehirlenmeniz, bir kutup ayısı tarafından öldürülme ihtimalinden çok çok daha azd.

Önceki yazı

Baba (The Godfather) serisinde hiç kullanılmayan kelime nedir?

Sonraki yazı

Michael Jackson 11 Eylül saldırılarından nasıl kurtuldu?

2 Yorum

  1. Kardelen
    20 Ekim 2016 at 02:05 — Cevapla

    Ben kurbağaya dokunduktan sonra siğil çıktı bi kere

  2. ferhat saroxan
    16 Aralık 2017 at 21:24 — Cevapla

    bügün itibariye kurbagayı elimde beklettim eger siğil çıkarsa tekrar buraya dönerim

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir