Seyahat ve Tatil

Küba’ya yerleşmek ya da en azından Küba’yı sevmek için pek çok neden

Dünya üzerindeki birkaç komünist ülkeden biri olan Küba, bu özelliği dolayısıyla kapitalist dünyada sık sık karalanır. Turistik olayları ve purosu dışında kalan yanlarından çok bahsedilmez. Herkesin altında süper lüks arabası yok belki ama zaten hangi ülkede herkesin lüks arabası var ki? Küba, komünist olması nedeniyle dışlanmasına rağmen birçok alanda kapitalist ülkelere göre çok daha şahane bir yer. Neden mi? İşte Küba’nın yaşanası ve desteklenesi bir ülke olduğunu gösteren sefil kapitalist ülkelerden farklı ve gelişmiş yanları.
kuba-bayragi– Küba dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip. Dünyanın en gelişmiş hastaneleri Küba’da ve kimse tedavi olmak için herhangi bir para vermek zorunda değil. Tedavi için sıra beklemenize gerçekten de gerek yok.
havana-18– Küba, sadece kendi insanlarına iyi sağlık hizmeti vermiyor. Dışarıdan da yardıma muhtaç insanları ülkeye getirip tedavi ediyor. Örneğin Çernobil faciasından sonra radyasyondan etkilenen çocuklardan bir kısmı Küba’da tedavi edilmişti.
havana-10– Küba’da çok fazla doktor var. Hatta hükümet Kübalı doktorları yardım etmeleri için diğer yoksul ülkelere gönderiyor.
havana-16– Küba ortalama insan ömrünün en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ortalama yaşam süresi 79. Bu Türkiye’de 60’larda.
havana-3– Dünyanın en düşük bebek ölüm oranı Küba’da.
havana-15– Küba’da insanlara zarar verebilecek herhangi tür bir bitki ya da hayvan yaşamıyor. Varsa yoksa iyi huylu halim selim hayvanlar…
havanacover– Küba topraklarının yüzde 22’si doğal koruma bölgesi ilan edilmiş durumda. Yani yakıp tatil köyü yapalım, TOKİ gelsin ormanın ortasına dalsın değil.
havana-12– Küba’da çok güzel klasik arabalar var, trafik yok.
havana-19– Kübalı müzisyenler gerçekten de bir harika. 100 yaşında olsalar bile harika müzik yapabiliyorlar.
kuba-muzik– Küba’da eğitim kaliteli, yaygın, eşit ve ücretsiz. İlköğretimde sınıflar en fazla 25’er kişi. Çocuklar kapalı binalarda değil doğada da öğreniyor. Okullarda çocuklar için yemek çıkıyor. Engellilerin eğitimi için evlere öğretmenler gidiyor. Küba dünyanın en yüksek okuma-yazma oranına sahip ülkesi.
kuba2– Küba’da her türlü ırkçılık ve milliyetçilik ayaklar altında. Komünist devrim öncesi Küba’da ırkçı bir sistem vardı. Afrika kökenli Kübalılar ikinci sınıf insan olarak görülüyor, eğitim alamıyor ve kötü işlerde düşük ücretlerle çalıştılıyordu. Fidel bu düzeni bozdu. Artık Küba’da ırkçılık yapabilecek delikanlı yok.
havana-4bis– Kadınlar Küba’da sadece çiçek, böcek, baştacı, kutsal varlık, yüce yaratık, elmas pırlanta, evlerin süsü vs. değil yönetimde söz sahibi. Küba parlamentosunun yüzde 43’ü kadın. Küba’nın usta, teknisyen, mühendis vs. nitelikli insan gücünün yüzde 66’sını kadınlar oluşturuyor. Ayrıca kadına karşı işlenen işlenen suçlar son derece düşük.
havana-17– Kadınlara 18 hafta tam ücretli doğum izni veriliyor. İsteyen kadınlar da çocuğu bir yaşına gelene kadar yüzde 60 ücretli izin kullanabiliyor.
cuba.government.tours– Küba’da birlik ve dayanışma ruhu hala yerinde duruyor. Zira kapitalizm yok. Kapitalizm toplumun dayanışma ruhunu yok ediyor. Bu da suç, fakirlik ve bireyin yalnızlığını beraberinde getiriyor. Küba’da adi suçlar son derece düşük. Hatta Kübalılar kapılarını kilitlemeden yatıyor. Pencerelerde de demir yok.
havana-0– Küba’da evsiz ya da evsizlik diye bir şey yok.
havana-18– Küba’nın havası şahane, deniz ve plajlar 10 numara ve şezlong kiralama saçmalığı yok. Hakkınız olan romu alıp, izin gününüzde plaja gidip keyif yapabilirsiniz.
havana-21– Küba bilimsel çalışmalara çok önem veriyor. Küçücük ülkede 230 araştırma enstitüsü var. Kanser ve AIDS tedavisi çalışmalarında önemli yol kat edildi. Birçok hastalığa karşı aşılar ilk kez Küba’da geliştirildi.
havana-6Ve daha neler neler… Çok zenginler için pek uygun bir atmosfer değil ama daha çok insana hatta her insana sağlık, eğitim, barınma, iş ve güvenlik sağlanması gerektiğine inanıyorsanız Küba tam size göre.

Önceki yazı

Güzellik algısı 100 yılda nasıl değişti?

Sonraki yazı

2014’ün en popüler parçaları bir arada

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir