Cinyus FactsSpor ve Egzersiz

Koşu bandının karanlık ve sıradışı tarihi

treadmill-prison-josu-bandiKoşu bandı günümüzün en popüler egzersiz aletlerinden biri. Günümüzde onlarca çeşit, süper teknolojik koşu bandı modeli var. Eğimi, yürüyüş hızını ayarlayabilen, siz koşarken ya da yürürken vücut fonksiyonlarınızı ölçen modeller artık bütün spor salonlarında mevcut. Peki koşu bandının ortaya çıkışı ve popülerleşmesi nasıl oldu?

Koşu bandı ya da orijinal adı ile treadmill (adımdeğirmeni) 1818 yılında İngiltere’de ortaya çıktı. Ancak ortaya çıkış amacı bugünkünden çok daha farklıydı. Ortaya çıktığında insanlar treadmill’i kendi istekleri ile spor yapmak için değil cezalarını ödemek için çıkıyordu.

1800’lerin başında İngiltere’de hapishane sistemi gerçekten de çok kötüydü. İnsanlar küçük borçlar yüzünden hapse atılıyordu. Mahkum sayısı çok fazlaydı, idam cezası çok yaygındı ve mahkumları cezalandırmak için de değişik kötü muamele ve işkence yöntemleri kullanılıyordu. Treadmill yani adımdeğirmeni ya da bugünkü adıyla koşu bandı da bu cezalandırma yöntemlerinden biriydi.

Treadmill ortaya çıktığında aslında dev bir çarktı. Büyük pedalları vardı ve onlarca mahkum bu pedalların üzerinde yürüyerek çarkı döndürüyordu. Mahkumların döndürdüğü treadmill’ler ile tıpkı rüzgar ya da su değirmenlerinin yaptığı gibi su pompalanıyor ya da tahıl öğütülüyordu.

Mahkumlar her gün en az 6 saat treadmill’de çalışmak zorundaydı. Bu çalışma süresinde, yani 6 saatte mahkumlar 4000 metreden daha yüksek bir dağın zirvesine ulaşacak kadar çok adım atıyordu. Bu Ağrı Dağı’nın zirvesi ya da Everest’in yarısı kadar bir yükseklik demekti. Bu ağır ve zorla çalıştırma yekniği birçok mahkumun sağlığının bozulmasına ve ölmesine neden oluyordu.

Bu yöntem, yani treadmill ile cezalandırma 1800’lerin sonlarına kadar devam etti. Daha sonra bunun insani olmadığına karar verildi ve uygulama terk edildi.

1911’de ABD’li bir girişimci ilk koşu bandını geliştirdi ve ürününe treadmill adını verdi. Bu koşu bandı biraz basit ve ilkeldi. Ama ilk treadmill ile ve günümüz treadmill’leri ile aynı mantıkla çalışıyordu. 1952’deyse modern koşu bantları ortaya çıkmaya başladı. 1970’lere gelindiğinde koşu bantları ABD’de ve Batılı diğer ülkelerde çok yaygın bir egzersiz aletine dönüşmüştü.

Artık insanlar ödeyemedikleri borçları için koşu bandı cezası almıyorlar. Aksine üstüne para vererek bu aletlerden satın alıyorlar.

Önceki yazı

Forex'te zarar etmenin 8 temel nedeni

Sonraki yazı

İnanılmaz yakın çekim görüntülerle tükenmez kalem hakkında süper bilgiler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir