Evcil Hayvanlar

Köpekler hakkında çok şaşırtıcı 19 harika bilgi

Köpekler binlerce yıldır insanların en iyi dostu. Karşılık beklemeden seven, çalışan, koşturan, arayan, bulan, kurtaran köpeklerin gerçekten inanılmaz yetenekleri var. İşte size köpekler ve harika yetenekleri ile ilgili 19 süper bilgi:
kopekler-hakkinda ilginc-bilgiler– Köpekler renk körüdür ama dünyayı siyah beyaz görmez. Köpekler renkleri daha belirsiz ve mavi, yeşil tonlarda görür. Köpek gözü loş ışıkta daha iyi görür. Ayrıca köpek gözü insan gözüne göre hareketli cisimleri çok daha hızlı algılar. Aslında bir köpek dünyayı insanlara göre ağır çekim video izler gibi izlediği söylenebilir.

– Köpeklerin sağlak mı yoksa solak mı olduklarını anlamak aslında çok kolay. Oturan bir köpek, doğrulup adım atmaya sağ patisi ile başlıyorsa sağlak, sol patisi ile başlıyorsa solaktır.

– Sağlak köpeklerin eğitilmeye daha yatkın olduğu ve çok daha arkadaş canlısı olduğu gözlenmiş. Bu nedenle arama-kurtarma ya da rehber köpekler genelde sağlak köpekler içinden seçilir.

– Şimdiye kadar kayıtlara geçmiş, 400’den fazla köpek ırkı vardır.

– Köpekler insanlardan yüzlerce kat daha iyi koku alır. Köpeklerin beyninde koku alma duyusuna ayrılan bölüm, insanların aynı duyu için sahip olduğundan çok daha büyüktür. Öyle ki bazı köpekler sadece koklayarak kanser, diyabet ve epilepsinin erken belirtilerini teşhis edebilir.

– Köpeklerin burnunun ıslak olmasının nedeni, ıslak bir burnun havadaki koku moleküllerini daha iyi yakalayabilmesidir.

– Köpeklerin tat alma duyuları çok gelişmiş değildir.Köpeklerin bedenlerine göre kocaman olan dillerinde yaklaşık 1700 tat alıcısı vardır. İnsan dilindeki tat alma organcıklarının sayısı ise ortalama 9000 kadardır. Köpek dilinin sadece uç kısmı tatlara duyarlıdır.

– Köpekler insanlardan 4 kat daha iyi duyar.

– Rakunlar, kurtlar ve ayılar aynı ortak atadan evrilmiştir.

– Köpekler mükemmel duyuları sayesinde havadaki küçük değişiklikleri fark edebilir ve yaklaşan fırtınaları haber verebilir.

– Şivavalar minik bedenlerine rağmen en geniş işitme aralığına sahip köpek ırkıdır.

– Border collie ve poodle yani kanişler en zeki köpekler olarak nitelenir.

– Köpeklerin sadece kulaklarını hareket ettirmelerini sağlayan 18 özel kası vardır.

– Köpeklerin kuyruk sallaması her zaman dost canlısı oldukları ya da iyi hissetikleri anlamına gelmez.

– Köpekler dost canlısı olduklarında kuyruklarını sola doğru daha belirgin bir şekilde sallar.

– Köpekler suyu dilleri ile yukarı doğru çekerek içer.

– Yapılan araştırmalara göre köpekler aşık olabiliyor. Araştırmacılar köpeklerin beyninde aşk hormonu olarak da adlandırılan oksitosin salgıladığını tespit etmiş. Bu hormon insanlarda birilerine aşkla sarılırken ya da öpüşürken salgılanıyor.

– Köpeklerin terlemediği doğru değil. Elbette köpekler insanlar gibi terlemiyor ama ayaklarındaki ter bezleri terlemelerini sağlıyor.

– Son 15-20 yıldır dünyanın en popüler köpek ırkı Labrador retriever’lardır. İkinci sırada Alman çoban köpekleri ya da bizdeki popüler adıyla Alman kurtları gelir. Golden retriever ve bazı terrier’ler de en popüler köpek cinsleri arasında yer alıyor. Beagle ve bulldog ırkları da bunları takip ediyor.

labrador-gif

Önceki yazı

Para ve ekonomi ile ilgili şaşırtıcı gerçekler

Sonraki yazı

Beyin bükücü 11 enteresan gerçek

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir