Cinyus Facts

Kokain Kralı Pablo Escobar hakkında çok ilginç ve şaşırtıcı bilgiler

Gelmiş geçmiş en büyük en büyük uyuşturucu kaçakçısı ve mafya lideri Pablo Escobar hakkında daha önce duymadığınız bazı ilginç bilgiler derledik. Tarihin en kanlı suç örgütlerinden hatta devletlerinden birini kuran adam Pablo Escobar, El Patron ya da Don Pablo. Halkının sevgili olmasına ve aşağıda okuyacağınız eğlenceli şeylere rağmen Pablo Escobar, kendi halkından yüzlerce hatta binlerce insanın ölümünden bir yolcu uçağının düşmesinden sorumludur. Halkın sevgisini uyuşturucu satışından elde ettiği parayla ve fakir edebiyatı ile satın almış, bu sevginin devamı için sürekli rüşvet vermiştir. Unutulmamalı ki mafya liderleri kötüdür, kakadır. Sınıf, adalet ve sosyal yardım anlayışları sakattır.

– Escobar, kirli işler kariyerine lise yıllarında ülkedeki antik mezar taşlarını çalıp satarak başlamış.

pablo-escobar-hakkinda-bilgi (2)

– Kendisi Kolombiya’yı bir hipopotam cenneti yapmayı başarmış. Kendi zevki için getirdiği birkaç çift hipopotam Kolombiya’yı pek sevmiş, Escobar’ın eski malikanesi çevresinde dev bir sürü oluşturmuştur.

– Escobar, bir nevi harikalar diyarı haline getirdiği çiftliği Hacienda Napoles’e zebralar, gergedanlar, zürafalar ve filler dahil olmak çeşit çeşit vahşi hayvan getirmiş. Sonra bunlardan bir hayvanat bahçesi yapmış.

pablo-eskobar-ilginc-bilgiler

Pablo Escobar kazandığı ilk milyon doları harcamayıp hatıra olarak saklamış.

Kokain kralı olduğunda sadece 20’li yaşlarının sonlarındaydı.

– Escobar hükümetle pazarlık yaparak teslim olmak için öne sürdüğü kendi hapishanesini yaptırma ve cezasını burada çekme talebini kabul ettirdi. Adamlarıyla bu cezaevinde kaldı. Cezaevine asker ve polis yaklaşamıyordu. Escobar cezaevini bir eğlence ve mafya üssü haline getirdi.

pablo-escobar-hakkinda-bilgi (6)

– Escobar’ın en korktuğu şey ABD’de cezaevine girmekti. Bunun için Kolombiya hükümetinin ABD ile yaptığı suçlu iadesi ve değişimi anlaşması iptal olana kadar ülkeyi tam anlamıyla teröre boğdu.

– Escobar ölü polis başına 1000, ölü asker 30.000 dolar ödül koymuştu ve ödül sistemi kanlı şekilde çalışıyordu.

– Pablo Escobar, interpol tarafından arandığı dönemde Beyaz Saray önünde turistik fotoğraflar çektirebilecek bir mizah anlayışına sahipti.
pablo escobar beyaz saray

Escobar uyuşturucu satışında nakit çalışır, ödemeyi 20’lik dolar olarak kabul eder ve bu yığınla parayı saymayla uğraşmak yerine tartarak sayarmış.

– En yakın adamının yazdığına göre Escobar, kazandığı parayı destelemek için ayda 2500 dolarlık paket lastiği – kullanırmış.

– Kaçak yaşadığı dönemde barındığı evde kızı üşüdüğü ve yakacak olmadığı için nakit 2 milyon doları yakacak olarak kullanmıştır.

– Zirvede olduğu 90’larda lideri olduğu Medellin karteli dünya uyuşturucu ticaretinin yüzde 90’ını kontrol ediyormuş.

pablo-escobar-hakkinda-bilgi (1)

– Kendisinin bir suikast için ülkesinin havayollarına ait bir yolcu uçağında bomba patlattığı ve 110 insanın ölümüne neden olduğu öne sürülmüştür.

– Taraftarı ve destekçisi olduğu futbol takımının bir maçında taraflı karar verdiğine inandığı hakemi öldürmüştür.

– Escobar’ın depolarda sakladığı paraların sadece farelerce tahrip edilen miktarının milyonlarca dolar olduğu söyleniyor.

– Escobar yaşadığı dönemde Kolombiya varoşlarında aziz muamelesi görecek bir desteğe sahipti.

pablo-escobar-hakkinda-bilgi (3)

– Kendi inşa ettirdiği ve kontrol ettiği, yine kendi isteği ile girdiği cezaevine Kolombiya Milli Futbol Takımı’nı getirip kendine özel maç yaptırtmışlığı vardır. Maçta kendi de oynamış tabi.

– Panama’ya kaçtığı dönemde kendisine af çıkarılması için Kolombiya’nın dış borcunu ödemeyi teklif etmiştir. Söz konusu dış borç toplam 10 milyar dolar kadar ama hükümet bunu kabul etmemiş tabi.

– Pablo Escobar 1989’da dünyanın en zengin 7. kişisi seçilmiş. Sonraki birkaç yıl da o listede aynı sırada kaldı.

– Başında olduğu Medellin Karteli haftada 420 milyon kazanıyormuş.

– Escobar kartelinin ABD’ye her gün 15 ton kokain gönderdiği hesaplanmış. Bu Türkiye’nin herhangi bir tarım ürünü ihracatına yakın.

– Escobar’ın kartelinin onlarca uçaktan oluşan bir kokain filosu vardı. Hatta bu uçaklardan ilki daha sonra Escobar’ın çiftliği Hacienda Napoles’in giriş kapısını süsledi.

pablo-escobar-hakkinda-bilgi (8)

Escobar’ın toplam servetinin 30 milyar doları bulduğu sanılıyor.

– Escobar aralarında 1000’i polis olmak üzere, hakim, savcı, gazeteci ve sivil insanların olduğu 4000’inden fazla insanın ölümünden sorumlu tutuluyor.

– Tam adı, Pablo Emilio Escobar Gaviria.

– 1949 doğumlu olan Escobar’ın anası öğretmen babası çiftçidir. Yoksul bir çocukluk geçirmiş. Yoksulluğunun edebiyatını yapmayı da hiç bırakmamış.

– Kolombiya’nın ilk metro hattının memleketi Medellin’de inşa edilmiş olması elbette tesadüf değildir.

pablo-escobar-hakkinda-bilgi (9)

– Lise çıkışlarından liseleri kızları toplayıp seks ve uyuşturucu partilerine kaçırır sonra onları tamamen çıplak ağaca tırmandırmak gibi farklı fantezilere imza atarmış.

– Evet, oğluna ve ailesine aşırı düşkünmüş.

Cinyus’un Pablo Escobar videosunu da izleyin:

Daha fazla bilgi için Netflix’in Escobar’ın hayatı ile ilgili dizisi Narcos’a sarabilirsiniz.

Daha tarafsız bir Pablo Escobar belgeseli için de en iyi tercih şu: The Two Escobars.

 

Önceki yazı

Kedilerin düşünme sistematiği üzerine hiç de bilimsel olmayan bir yaklaşım

Sonraki yazı

Bilimsel yöntemle pasta nasıl kesilir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir