Evcil Hayvanlar

Kedilerin yaşam evreleri

Kediler kaç yıl yaşar, kedilerin yaşam süresi nedir, kedi yılı kaç insan yılı eder, kedilerin yaşam evreleri nelerdir ve daha birçok sorunuzun yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz.
genc-kediIrklarına, genetik özelliklerine ve bakım koşullarına değişse de kedilerin yaşam süresi ortalama 10-15 sene olarak kabul ediliyor. Uzmanlar, kedilerin yaşamını çeşitli evrelere ayırmış. Elbette bu evreler de ortalamalar baz alınarak belirlenmiş, yani kediden kediye değişebilir ancak bakım ve sağlık kontrolleri açısından kedi bakımı için yol gösterici olabilir.

Önce daha kolay anlamak için kedilerin yaşam süreleri ile biz insanların yaşam sürelerini karşılaştıralım. Veterinerler ve kediler üzerinde çalışan biliminsanları “şu kadar kedi yılı, şu kadar insan yılına eşittir” diye bir rakam vermiyor. Çünkü kedilerin hayatlarının ilk aylarındaki gelişimleri ile yetişkinliğe geçtikleri yaşlardaki gelişimleri zamansal açıdan biraz göreceli.
kediler-kac-yil-yasarUzmanlar şöyle bir karşılaştırma yapıyor:

KEDİ YAŞI          İNSAN YAŞI

  • 0-1 ay                   0-1 yıl
  • 2-3 ay                   2-4 yıl
  • 4 ay                       6-8 yıl
  • 6 ay                       10 yıl
  • 7 ay                       12 yıl
  • 12 ay                     15 yıl
  • 18 ay                     21 yıl
  • 2 yıl                       24 yıl
  • 3 yıl                       28 yıl
  • 4 yıl                       32 yıl

Bundan sonrasını kendiniz hesaplayabilirsiniz. Kedinin 2 yaşından sonraki (insan yılıyla 24 yaş) her yaşı 4 insan yaşına eşit.
yasli-kediKedilerin yaşam evreleri ise şöyle belirlenmiş:

Bebek ya da yavru (Kitten) 0-6 ay
Yavruluk dönemi kedinin doğumundan sonraki 6. aya kadar olan evredir. Bu evrede kedide doğuştan var olabilecek hastalıklar teşhis ve tedavi edilebilir. 2-3 aylıktan sonra aşıları yapılmaya başlar. Kedi cinsel olgunluğa erişmemiştir. Fiziksel gelişim devam eder.

Ergen ya da junyor (Junior) 6 ay-2 yıl
Kedi bu dönem boyunca çok aktiftir. Çevresini tanıma ve hayatta kalma becerilerini geliştirme konusunda istekli ve de çok hareketlidir. Bu dönemde fiziksel gelişim tamamlanır. Psikolojik gelişim devam eder.

Genç (Prime) 3-6 yıl
Kedilerin altın yılları olarak nitelenebilir. Fiziksel ve ruhsal gelişim tamamlanmıştır. Hala sağlıklı ve aktiftir. Ancak bu dönemin sonlarına doğru obezite, diş sorunları ve sistemik sorunlara açık hale gelirler.

Olgun (Mature) 7-10 yıl
İnsan yılıyla 40-50 yaşlarına eşittir. Diyabet, böbrek hastalıkları, yüksek tansiyon ve kanserler konusunda dikkatli olunmalıdır. Kediler bu dönemde şişmanlamaya çok yatkındır. Kedi kontrol edilmeli ve sıradışı hareketler ya da hareketsizlikte veterinere danışılmalıdır.

Yaşlılık öncesi ya da senyör (Senior) 11-14 yıl
Kedi insan yılıyla 70 yaşlarındadır. Bu dönemde sistemik hastalıklar ortaya çıkabilir. Beslenme ve bakıma çok dikkat edilmelidir. Eklem ve kemik sorunları ortaya çıkabilir. Böbrek sorunları bu dönemde çok sık ortaya çıkar.

Yaşlılık (Geriatric) 15+
Kediniz bu yaşa geldiyse bir tebriği hak ettiniz demektir. Siz iyi ve özenli bir kedi dostusunuz ve kediniz de genetik ve dost seçimi olarak son derece şanslı. 15 yaş ve sonrası kedi için biraz zor geçebilir. Kedinin duyuları artık körelir. Görme, işitme ve tat ve koku duyuları azalır. Eklem ve kemik sorunları ortaya çıkar. Kedi bu dönemde mümkün olduğunca rahat ettirilmelidir. Kendi bakımını gerektiği gibi yapamayabilir bu yüzden taranma temizlenme konusunda ona yardım etmelisiniz. Mamasını da özel seçmekte fayda var.

Önceki yazı

Kediler inek sütü içebilir mi?

Sonraki yazı

Msn Messenger'dan öğrendiğimiz hayat dersleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir