Bilim ve DoğaEvcil Hayvanlar

Kedilerin bıyığı kesilirse ne olur?

Kedilerin alemet-i farikalarından biri de şüphesiz bıyıklarıdır. Bıyıksız kedi olmaz. Kedilerde bıyık bir cinsel kimlik göstergesi değildir. Kediler bıyıklarını günün modasına göre şekillendirmez.
kedi-biyigiAslında kediler dışında birçok memelinin bıyıkları vardır. Biz insanların aksine hayvanlar için bıyıkları son derece önemlidir.

Gelelim kedilerin bıyığı kesilirse ne olur sorusunun yanıtına. Kedinizin bıyığını keserseniz kedinizden sağlam bir sopa ya da en içten bir küfür yeme ihtimaliniz yüzde 99,99’dur. Kedilerin bıyığı kesilmez, kesilmemelidir.

Kedilerin bıyığı kesildiğinde dengelerini sağlayamayacakları ve yürüyemeyecekleri söylenir ama bu bir şehir efsanesidir. Kediler dengelerini bıyıklarıyla sağlamaz. Her memeli gibi kediler de dengelerini içkulakta bulunan organcıklarla sağlar. Yani, bıyıklarını kesseniz de yürüyebilirler. Bu, yapılan deneylerde net olarak gözlemlenmiş.

Tüm bunlar demek değildir ki kedi bıyıksız da olur. Olmaz! Kedi bıyığı çok şirin olduğu kadar çok da işlevsel bir organdır. Bıyık için kedinin üçüncü gözü desek yeridir. Kediler bıyıklarını çevrelerini algılamak için kullanırlar. Kediler geçebilecekleri alanların sınırlarını algılamak için bıyıklarından yararlanır. Bıyıklar aslında bir tür alıcıdır. Özellikle düşük ışıklı ve dar ortamlarda kedilerin bıyıklarını daha aktif kullandıkları gözlemlenmiştir.
kedilerin-biyigi-kesilirseKedi bıyığı kıl benzeri bir yapıya sahiptir. Ama daha kalın yapıdadır ve kökleri de deri içinde daha derindedir. Kedilerin bacaklarında, yanaklarında ve kaşlarında da bıyık benzeri tüylerden vardır. Kediler bunları da ortamı algılamakta kullanır.

Kedinin bıyığını kesmek onu sakat bırakmaz ama önemli bir duyu organından mahrum kaldığı için savunmaya geçebilir ve içine kapanabilir. Son olarak, kedinizin bıyığını asla kesmeyin. Başınıza geldiyse babanızın 30 yıllık bıyığını kestiğinde yaşadıklarınızı düşünün ve kedinin ruh halini anlayabilmek için o an yaşadığınız duyguyu 10 ile çarpın.

Önceki yazı

Lexus Hoverboard nasıl çalışıyor?

Sonraki yazı

Bozuk para ile karpuz nasıl kesilir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir